Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-137/CIT/05
z 14 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-137/CIT/05
Data
2005.09.14



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kopalnia (wyrobisko górnicze)
sprzedaż przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy kopalnia, którą nabył Podatnik, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


W dniu 18.07.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku Spółka podnosi, iż w dniu 30.12.2004r. zawarła ze spółką akcyjną, w formie aktu notarialnego, umowę przeniesienia przedsiębiorstwa i nieruchomości. Przedmiotem tej umowy była sprzedaż kopalni zdefiniowanej jako „zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym nieruchomość”.

W skład kopalni wchodzą następujące składniki materialne i niematerialne:

    - środki trwałe (maszyny, urządzenia, itp.),
    - budynki i budowle,
    - grunty,
    - wszelkie zapasy,
    - dokumentacja techniczna dotycząca wszystkich maszyn i urządzeń kopalni,
    - koncesja dotycząca wydobycia,
    - decyzje administracyjne dotyczące działalności kopalni (wydane na podstawie przepisów prawa górniczego oraz prawa ochrony środowiska),
    - umowy z osobami trzecimi niezbędne dla działalności kopalni,
    - fundusz likwidacji kopalni (utworzony na podstawie art. 26c ust. 1 ustawy z dnia 4.02.1994r. Prawo górnicze i geologiczne),
    - fundusz socjalny.

Ponadto, następuje przejście pracowników kopalni ze spółki akcyjnej do Wnioskującej na zasadach określonych w art. 23(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy.

Kopalnia pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym jest kompletnym zakładem wydobywczym, zdolnym do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych polegających na wydobywaniu kopalin. Zatem mogłaby funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo wyposażone we wszystkie niezbędne dla prawidłowego działania składniki.

Kopalnia jest kompleksem majątkowym zdolnym do realizacji konkretnego celu gospodarczego, czyli wydobywania określonych kopalin. Kopalnia stanowiła w spółce akcyjnej jeden z kilku odrębnych zakładów wydobywczych, których przychody i koszty mogły być ustalone oddzielnie dla każdego zakładu, na podstawie ewidencji księgowej prowadzonej przez spółkę akcyjną.

Wnioskująca będzie wykorzystywać kopalnię do prowadzenia tego samego rodzaju działalności gospodarczej, która była prowadzona przez spółkę akcyjną, przy wykorzystaniu składników majątkowych wchodzących w skład kopalni i przeniesionych na Wnioskującą na podstawie umowy.

Ponadto Podatnik informuje, iż spółka akcyjna wystawiając faktury VAT z tytułu sprzedaży kopalni, wykazała oddzielnie wartość poszczególnych składników majątkowych oraz oddzielnie nadwyżkę ceny sprzedaży nad wartością tych składników, czyli wartość firmy (goodwill), która jest kategorią księgową i podatkową występującą wyłącznie w przypadku istnienia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy kopalnia będąca przedmiotem powyższej transakcji, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Podatnik przedstawił następujące stanowisko odnośnie powyżej opisanego stanu faktycznego:

W ocenie Spółki, spełnione zostały przesłanki określone przepisem art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pozwalające uznać kopalnię za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyżej cytowanego przepisu ustawy podatkowej wynika, iż pierwszym (ale niewystarczającym) warunkiem jest by „zorganizowana część przedsiębiorstwa” stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcyjnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wymagane jest także, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Stosownie do opisanego przez Podatnika stanu faktycznego kopalnia, która jest przedmiotem umowy sprzedaży – kupna, zdaniem organu podatkowego, spełnia wszystkie wymienione powyżej przesłanki do uznania jej za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa. Stanowi bowiem zespół składników zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Zespół ten jest wydzielony organizacyjnie w przedsiębiorstwie sprzedającym w formie odrębnego zakładu wydobywczego. Wyodrębnienie finansowe spełnione jest poprzez możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów w ewidencji księgowej dla tego odrębnego zakładu wydobywczego. Kopalnia jest kompleksem majątkowym przeznaczonym do realizacji konkretnego celu gospodarczego, jakim jest wydobywanie określonych kopalin i jednocześnie mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj