Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-II-005/135/BT/05
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-005/135/BT/05
Data
2005.08.12



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi kominiarskie


Pytanie podatnika
Dotyczy stawki podatku VAT dla usług świadczonych przez Podatnika. Usługi te polegają m.in. na:
- czyszczeniu kominów (konserwacja przewodów kominowych) w budynkach jednorodzinnych mieszkaniowych i w budynkach wielorodzinnych mieszkaniowych, kontroli stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,
-odbiory przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych i pozostałych (szkoły, zakłady pracy, itp.),
- opinie i ekspertyzy.


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), w związku z weryfikacją interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielonej na podstawie art. 14a w/w ustawy Panu K. W. , zmienia postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 19 kwietnia 2005r. nr PP/443-8-1/ET/05 i stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2005r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem opatrzonym datą 18 stycznia 2005r., złożonym w Drugim Urzędzie Skarbowym w Opolu w dniu 20 stycznia 2005r., zwrócił się , w oparciu o art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Zapytanie podatnika dotyczyło wysokości stawki podatku od towarów i usług na świadczone przez niego w budynkach mieszkalnych usługi kominiarskie.
W ocenie Pana K. W. usługi kominiarskie polegające na czyszczeniu, kontroli stanu technicznego oraz konserwacji przewodów kominowych w budownictwie mieszkaniowym, zarówno jedno - jak i wielorodzinnym, do dnia 31 grudnia 2007r. objęte są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.
Organ podatkowy I instancji postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2005r. Nr PP/443-8-1/ET/05 uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu powołał się na art. 146 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zgodnie z którym, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zdaniem organu podatkowego pierwszej instancji świadczone przez podatnika usługi w zakresie konserwacji przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych polegające na ich czyszczeniu oraz kontroli przeprowadzanej w celu sprawdzenia ich stanu technicznego w budynkach jedno- i wielomieszkaniowych mieszczą się w zakresie pojęcia "roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą" i zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) do dnia 31 grudnia 2007r. podlegają opodatkowaniu według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu wskazał jednak dodatkowo, iż usługi kominiarskie polegające na dokonywaniu "odbioru" oraz na sporządzaniu opinii i ekspertyz w zakresie objętym działalnością podatnika nie mieszczą się w ramach definicji "remonty i roboty konserwacyjne" i zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 % bez względu na rodzaj budynku, w którym (przy którym) są one wykonywane.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14 a § 4 tej ustawy, tj. postanowienie organu podatkowego I instancji, z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Zgodnie z art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy, rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy - roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych; 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych , klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast stosownie do art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  • sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  • urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architekturę,
  • urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W opinii tut. organu podatkowego, czynności polegające na czyszczeniu i udrażnianiu przewodów kominowych można zaliczyć do robót budowlano - montażowych, konserwacyjnych oraz wchodzących w zakres remontów powiązanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
W związku z powyższym, w okresie od 01.05.2004r. do 31.12.2007r. do usług kominiarskich będzie miała zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%, określona w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535).

Zakres regulacji przepisu art.146 ust.1, pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie będzie miał jednak zastosowania do odpłatnego świadczenia usług kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, usług dokonywania "odbiorów" przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz usług sporządzaniu opinii i ekspertyz w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W przedmiotowej sytuacji podatnik będzie obowiązany do opodatkowania ww. czynności stawką podatku w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust.1 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa , iż w przypadku świadczenia usług kominiarskich polegających na czyszczeniu i udrażnianiu przewodów kominowych w innych obiektach niż obiekty budownictwa mieszkaniowego, odpłatne świadczenie tych czynności będzie opodatkowane stawką podstawową podatku od towarów i usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535).

Wobec powyższego, udzieloną postanowieniem z dnia 19.04.2005r. nr PP/443-8-1/ET/05 interpretację przepisów prawa podatkowego organ odwoławczy uznał za nieprawidłową i uchylając postanowienie organu podatkowego I instancji  dokonał jej zmiany niniejszą decyzją.

Zmiana postanowienia zgodnie z art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji - zgodnie z art. 221 i art. 223 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj