Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/71/05/JB
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/71/05/JB
Data
2005.09.05



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
pobór podatku
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy na Spółce jako płatniku ciąży wskazany w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku u źródła od odsetek wypłacanych pożyczkodawcy w 2005 r. oraz odprowadzania go do właściwego organu podatkowego?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.06.2005 r. (data wpływu 03.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku u źródła od odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez niemieckiego udziałowca w świetle art. 21 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Spółka pismem z dnia 02.06. 2005 r. wystąpiła z pytaniem:
Czy na Spółce jako płatniku ciąży wskazany w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku u źródła od odsetek wypłacanych pożyczkodawcy w 2005 r. oraz odprowadzania go do właściwego organu podatkowego? Jak wynika ze stanu faktycznego Spółka zawarła ze swoim udziałowcem posiadającym wszystkie udziały w Spółce umowę pożyczki. Zgodnie z jej treścią Spółka zobowiązana będzie do zapłaty odsetek w wysokości 9 % w skali rocznej. Odsetki będą wypłacane przez Spółkę jej udziałowcowi jako pożyczkodawcy na koniec każdego kwartału. Jedyny udziałowiec, który udzielił pożyczki posiada siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, co zostało potwierdzone w treści certyfikatów rezydencji wydanych przez władze podatkowe tego państwa. Spółka nie prowadzi w RFN działalności gospodarczej poprzez zakład lub stałą placówkę. Podobnie jedyny udziałowiec Spółki, który udzielił Spółce pożyczki nie prowadzi w Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej poprzez zakład lub stałą placówkę.
Zdaniem Wnioskodawcy na Spółce nie ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku u źródła z tytułu wypłacanych udziałowcowi odsetek od udzielonej pożyczki. Jakkolwiek art. 11 ust. 2 obowiązującej obecnie polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje iż dochód z odsetek może być opodatkowany w państwie powstania odsetek, w tym wypadku Rzeczypospolitej Polskiej, według jej wewnętrznego prawa podatkowego, to zastosowanie tego przepisu jest ograniczone do przypadków wskazanych w punkcie 2 protokółu do tej umowy. Wg Spółki dochód z odsetek może być opodatkowany jedynie wtedy, jeżeli zostały spełnione obydwie przesłanki wskazane w punkcie 2 protokółu dodanego do polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Stosownie do art. 21 ust. 1 i 2 ww. ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów m. in. z odsetek ustala się w wysokości 20 % przychodów. Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.Stosownie do treści art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 tj. m. in. z tytułu odsetek obowiązane są jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 2 w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.
Na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ww. umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie (RP) i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże takie odsetki mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek.Definicja odsetek znajduje sie w ust. 4 ww. artykułu.
Odsetki nie podlegają opodatkowaniu u źródła jedynie wówczas, gdy są wypłacane, w myśl art. 11 ust. 3 nowej umowy:

  • Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej lub Rządowi Republiki Federalnej Niemiec;
  • z tytułu jakiegokolwiek rodzaju pożyczki udzielonej, zabezpieczonej lub gwarantowanej przez instytucję publiczną promującą eksport;
  • w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego;
  • w związku ze sprzedażą na kredyt towarów przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu przedsiębiorstwu, lub
  • w związku z jakąkolwiek pożyczką udzieloną przez bank.


Jak z powyższego przepisu wynika Państwo źródła - czyli w tym przypadku Rzeczpospolita Polska ma prawo do opodatkowania odsetek powstających na jego terytorium. Jest ono jedynie ograniczone przez ustalenie maksymalnej stawki podatku, która nie może przekroczyć 5 %. Pkt 2 Protokółu do Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej dnia 14 maja 2003 r. stanowi: Bez względu na postanowienia artykułów 10 i 11 niniejszej umowy dywidendy i odsetki mogą być opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa:
a) jeżeli są one osiągane z praw lub wierzytelności uprawniających do udziału w zyskach (w tym dochód osiągany przez cichego wspólnika z jego udziału, z udzielonej przez niego pożyczki z prawem udziału w zyskach i z obligacji z uprawnieniem do udziału w zysku w rozumieniu prawa podatkowego Republiki Federalnej Niemiec), i
b) pod warunkiem, że podlegają one odliczeniu przy obliczaniu zysków płatnika takiego dochodu.
Postanowienia artykułu 24 ustęp 1 litera b) lub ustęp 2 litera b) będą miały odpowiednio zastosowanie. Postanowienia cytowanego przez Spółkę pkt 2 protokółu do Umowy dotyczą opodatkowania w państwie źródła dywidend i odsetek w sytuacji tam opisanej. Celem tego zapisu jest umożliwienie nieograniczonego opodatkowania w państwie źródła odsetek uzyskanych z tytułu pożyczek uprawniających do udziału w zysku dłużnika oraz stosowania postanowień prawa wewnętrznego, ustanowionych w celu zapobiegania zjawisku tzw. cienkiej kapitalizacji. Punkt 2 Protokółu pozwala na nieograniczone (bez względu na zapisy art. 11 ww. Umowy) opodatkowanie dywidend i odsetek w państwie ich źródła (tylko) w takim przypadku, gdy są spełnione jednocześnie obie przesłanki określone w ppkt a i b tegoż punktu Protokółu.
W świetle powołanych przepisów stanowisko Spółki, zgodnie z którym na Spółce nie ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku u źródła z tytułu wypłacanych udziałowcowi odsetek od udzielonej pożyczki, oraz, że zastosowanie przepisu art. 11 ust. 2 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest ograniczone do przypadków wskazanych w punkcie 2 Protokółu do tej umowy jest nieprawidłowe. W związku z powyższym tut. organ podatkowy orzekł jak w sentencji. Tutejszy organ podatkowy zauważa ponadto, że do dnia 31.12.2004 r. czyli pod rządami starej umowy odsetki - co do zasady - podlegały opodatkowaniu wyłącznie w państwie, w którym ich beneficjent posiadał siedzibę lub miejsce zamieszkania. Jednakże podlegały również nieograniczonemu opodatkowaniu w państwie ich żródła, gdy spełnione były jednocześnie obie przesłanki określone w ppkt a) i b) pkt 3 Protokółu do ww. Umowy.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj