Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-84/05/CIP/01
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-84/05/CIP/01
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
zakup gruntu
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy kwota podatku VAT zapłacona w wyniku przedmiotowej transakcji podlega w całości odliczeniu i zwrotowi w trybie art. 86 ust. 2 pkt 1 oraz art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
W ocenie Podatnika, przysługuje mu prawo do odliczenia całej kwoty podatku VAT od w/w transakcji, a konsekwencji uzyskanie zwrotu tego podatku.
Na mocy art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, wykluczono możliwość odliczenia i zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jednakże zgodnie z brzmieniem ust. 3 tegoż artykułu, przepis ten nie dotyczy wydatków związanych m.in. z nabyciem gruntów.


Stan faktyczny:

Podatnik zamierza zakupić na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość, która stanowić będzie jej siedzibę. W skład nieruchomości wchodzą dwie działki gruntowe oraz budynek w całości położony na jednej z tych działek. Zakupiona nieruchomość zostanie zaliczona do środków trwałych Podatnika.

Strony oddzielnie ustaliły cenę dla niezabudowanej działki gruntowej oraz dla drugiej działki wraz z położonym na niej budynkiem, nie wyodrębniając w tym przypadku ceny budynku i gruntu. Powołując się na brzmienie art. 2 ust. 6 oraz art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, Sprzedawca poinformował Podatnika, że do powyższych cen naliczy podatek od towarów i usług według stawki podatku 22% - zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem, czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem odpłatna dostawa gruntów podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

W myśl przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o VAT, obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się z tytułu nabycia towarów i usług, w przypadku gdy wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W art. 88 ust. 3 z ograniczenia tego wyłączono, m.in. wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Towary i usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3, to rzeczy i prawa, które na podstawie przepisów ustaw o podatkach dochodowych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.

Decydujące zatem w tym zakresie znaczenie mają przepisy ustaw o podatkach dochodowych, które określają jakie składniki majątku i w jakich warunkach zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika podlegających amortyzacji.

Ponieważ stosownie do art. 16 c pkt 1 updop i art. 22 c pkt 1 updof amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, aby umożliwić dokonanie odliczeń podatku naliczonego również z tytułu ich nabycia, wymieniono je w art. 88 ust. 3 pkt 1, obok środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy zatem stwierdzić, że podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości podlega odliczeniu, pod warunkiem związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Należy zwrócić przy tym uwagę na treść przepisu § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Nawiązując do stanowiska Podatnika oraz regulacji zawartej w w/w przepisie, organ podatkowy stwierdza, iż prawo wynikające z w/w przepisu, na które powołuje się Podatnik, dotyczy zwrotu różnicy podatku stanowiącej nadwyżkę kwoty podatku naliczonego nad kwotą podatku należnego w okresie rozliczeniowym, nie zaś kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie przedmiotowych towarów.

Zgodnie natomiast z treścią przepisu art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 – 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj