Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-10/05/CIP/01
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-10/05/CIP/01
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
ewidencja
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy dowody wewnętrzne sprzedaży są wystarczające, aby udokumentować wysokość dokonanej sprzedaży w poprzednim roku podatkowym.
Zdaniem Wnioskodawcy, dowody wewnętrzne sprzedaży są wystarczającym dowodem na udokumentowanie wymaganych obrotów.


Stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej. Wnioskodawca, jako rolnik ryczałtowy korzystał dotychczas ze zwolnienia od podatku VAT. Obecnie zamierza jednak zrezygnować ze zwolnienia i stosować do rozliczenia ogólne zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wartość sprzedaży produktów rolnych w poprzednim roku podatkowym Wnioskodawca jest w stanie udokumentować jedynie na podstawie wystawionych przez siebie dowodów wewnętrznych sprzedaży.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł;
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2;
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować z powyższego zwolnienia jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia (art. 43 ust. 4).

W świetle powyżej przedstawionych przepisów, stwierdzić należy, iż to na rolniku ciąży obowiązek wykazania (udokumentowania), iż w poprzednim roku podatkowym dokonał sprzedaży produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 tys. zł. Przy tym należy zwrócić uwagę, iż chodzi tu o sprzedaż produktów wytworzonych przez samego rolnika (pochodzących z prowadzonej przez niego działalności), gdyż wymagana wartość sprzedaży nie obejmuje wartości nabytych wcześniej produktów rolnych odsprzedanych w stanie nieprzetworzonym.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W ewidencji tej należy ewidencjonować wyłącznie sprzedaż z prowadzonej działalności gospodarczej, i jej wysokość zdecyduje o tym, czy podatnik będzie nadal korzystał ze zwolnienia od podatku czy też nie.

Przepis art. 109 ust. 1 nie określa wzoru ewidencji sprzedaży, nakłada jedynie obowiązek jej prowadzenia. Mimo, iż w ustawie o podatku od towarów i usług brak jest stosownych uregulowań precyzujących sposób, w jaki rolnik ryczałtowy winien udokumentować dokonaną sprzedaż, to w praktyce przyjmuje się, że ewidencja taka powinna określać co najmniej datę sprzedaży, przedmiot sprzedaży (rodzaj i jego ilość) oraz kwotę, za którą dokonano sprzedaży. Dowody wewnętrzne sprzedaży wystawione przez rolnika ryczałtowego, o ile zawierają powyższe informacje, są zatem - obok m.in. faktur VAT RR i rachunków - dokumentami, na podstawie których rolnik może wykazać wartość sprzedaży uprawniającą do rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj