Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/415-9b/05/KRJ
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/415-9b/05/KRJ
Data
2005.05.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
cena zakupu
certyfikat inwestycyjny
dochód
fundusz kapitałowy
inwestycje
jednostka uczestnictwa
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przeliczanie
przychody w walutach obcych
przychód
przychód z kapitału pieniężnego
rachunek walutowy
uczestnicy
ustalanie dochodu
waluta obca
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy bank prawidłowo przelicza na złote poniesione w dolarach amerykańskich koszty uczestnika funduszu z tytułu inwestowania w nominowane w dolarach certyfikaty uczestnictwa w funduszu kapitałowym?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z pismem z dnia 14.03.2005 r. złożonym w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity), dotyczącym udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Banku z siedzibą w Warszawie, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać za poprawne stanowisko Spółki w zakresie sposobu przeliczania kosztów poniesionych w dolarach amerykańskich na złote.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że klienci Banku posiadający w nim rachunek walutowy mają możliwość inwestowania w certyfikaty uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Certyfikaty inwestycyjne funduszu, który jest funduszem zamkniętym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) nominowane są w dolarach amerykańskich. Fundusz inwestuje w tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucję wspólnego inwestowania mającą siedzibę za granicą. Inwestorzy składający zapisy na certyfikaty inwestycyjne funduszu dokonują wpłat w dolarach amerykańskich ze swojego rachunku walutowego w Banku. Wykup certyfikatów przez fundusz następuje także w dolarach amerykańskich, a środki uzyskane przez uczestnika z tytułu wykupu certyfikatów przez fundusz przekazywane są na rachunek walutowy uczestnika funduszu. Na żadnym etapie inwestycyjnym nie dochodzi do wymiany środków pieniężnych z dolarów amerykańskich na PLN. Księgi rachunkowe, wycena aktywów i ustalanie zobowiązań funduszu oraz wycena wartości aktywów netto na certyfikat inwestycyjny, oraz wykup certyfikatów od uczestników są prowadzone w dolarach amerykańskich zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 października 2004 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 231, poz. 2318). Tytuły uczestnictwa funduszu zagranicznego, w które ulokowane zostanie 100% aktywów przedmiotowego funduszu, nominowane i wyceniane są w dolarach amerykańskich.

Zdaniem Banku możliwe są dwa sposoby określania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jako:

a) nadwyżki przychodu nad kosztami uzyskania przychodu ustalonej w walucie obcej, przeliczonej następnie na złote według jednego kursu waluty (przeliczeniu na złote podlega tylko nadwyżka przychodu nad kosztami),

b) różnicy przychodów i kosztów uzyskania przychodów ustalonych odrębnie w złotych (według dwóch kursów, tj. przychody zgodnie z art. 11 ust. 3 updof są przeliczane na złote wg kursu średniego NBP z dnia uzyskania przychodu, tj. zbycia omawianych certyfikatów, a koszty poniesione w walutach obcych zgodnie z art. 22 ust. 1 updof przelicza się na złote wg kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztów, czyli z dnia nabycia certyfikatów inwestycyjnych).

W przedmiotowej sytuacji zdaniem Banku właściwe jest stosowanie metody opisanej w pkt b. Podstawą opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem będzie różnica pomiędzy przeliczonymi (tą metodą) na złote przychodami nad kosztami z tytułu udziału (inwestowania) w funduszu kapitałowym.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Z powyższego wynika, że dla celów ustalenia dochodów uczestników funduszu Bank powinien przeliczyć na złote otrzymaną lub postawioną do dyspozycji uczestnika funduszu kwotę za zbyte certyfikaty uczestnictwa zgodnie z przepisem art. 11 ust. 3 i 4 updof oraz przeliczyć na złote wpłaconą w dolarach amerykańskich cenę zakupu odkupionych certyfikatów inwestycyjnych zgodnie z cytowanym wyżej art. 22 ust. 1 updof.

Biorąc pod uwagę przepisy omówione powyżej Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak na wstępie.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż:

1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie;

2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej;

3. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem tutejszego Urzędu. Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj