Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/76/05
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/76/05
Data
2005.07.25



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
likwidacja
wykreślenie z rejestru
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik jest uprawniony do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w sytuacji gdy został już wykreślony z rejestru podatników podatku VAT?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu Pana zażalenia z dnia 30.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 20.05.2005 r. nr PP-1/443-45/05/123/154329/123/mk w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.)

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego jest prawidłowa

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07.02.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 02.03.2004 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w dniu 22.05.2000 r. złożył Pan VAT-Z, informując Urząd Skarbowy o likwidacji działalności gospodarczej z dniem 05.05.2000 r. Z tytułu rozliczenia podatku od towarów i usług za ostatni miesiąc rozliczeniowy - tj. maj 2000 r. wykazał Pan nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Zapytanie Pana dotyczy kwestii czy wyliczona kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za ostatni miesiąc rozliczeniowy powinna być zwrócona przez Urząd Skarbowy na konto podatnika. Pana zdaniem skoro był Pan uprawniony do otrzymania zwrotu to powinien Pan zwrot otrzymać.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w postanowieniu z dnia 20.05.2005 r., nr PP-1/443-45/05/123/154329/123/mk stwierdził, iż zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy zostali wykreśleni z rejestru, o którym mowa w art. 9. Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli podatnik zarejestrowany na podstawie ust. 2 zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązany jest zgłosić zaprzestanie działalności urzędowi skarbowemu, który dokonał rejestracji, a zgłoszenie to stanowi podstawę dla urzędu skarbowego do wykreślenia podatnika z rejestru.
W związku z tym, że deklaracja podatkowa VAT-7 w której dokonano rozliczenia podatku za maj 2000 r. została złożona po dniu, w którym został Pan wykreślony z rejestru podatników podatku od towarów i usług i wykazywała kwotę podatku do przeniesienia to zwrot podatku nie przysługiwał.

Na powyższe postanowienie zażalił się Pan pismem z dnia 30.05.2005 r. podnosząc, że Biuro Rachunkowe składało za Pana deklaracje VAT-7 oraz załatwiało sprawy dotyczące wyrejestrowania. Pan nie znał przepisów powołanych w przedmiotowym postanowieniu.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego przez Pana stanu faktycznego stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego stwierdzające, że nie przysługiwał Panu zwrot podatku należy ocenić jako prawidłowe.

W odniesieniu do podniesionego przez Pana w zażaleniu zapytania dotyczącego prawa Urzędu do demontażu kasy fiskalnej i innych związanych z tym kwestii należy stwierdzić, że organ odwoławczy jakim jest Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie może oceniać jedynie rozstrzygnięcie zawarte w postanowieniu organu I instancji (Naczelnika Urzędu Skarbowego). Zarówno wniosek jak i postanowienie dotyczyło prawa do otrzymania przez Pana zwrotu podatku VAT, nie dotyczyło natomiast spraw związanych z demontażem kasy fiskalnej.

Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1999 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 109 poz. 1249) - zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania (z udziałem pracownika urzędu skarbowego) czynności określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia (czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej z której sporządza się protokół).
Pamięć fiskalna podlegająca wymianie, po dokonanych czynnościach, o których mowa w ust. 5, jest przechowywana przez producenta (importera) przez okres 3 miesięcy od daty ich dokonania, a po tym okresie - komisyjnie zniszczona (§ 5 ust. 6 ww. rozporządzenia)

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Z w/wymienionych względów orzeczono jak w sentencji. Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj