Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/1101/TŁ/04
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/1101/TŁ/04
Data
2005.08.19



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek od towarów i usług
własność lokalu


Pytanie podatnika
1.Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie nastąpiło w 1996r., a pierwsza opłata z tego tytułu została uiszczona we wrześniu 2004r.?
2.Czy w przypadku ustanowienia po 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego wraz z przeniesieniem własności budynku lub budowli trwale złączonych z gruntem ma zastosowanie art. 29 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?
3.Jaką stawką opodatkować opłaty roczne za oddanie w użytkowanie wieczyste grunty po 1 maja 2004 r.?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004r., Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji z 17 grudnia 2004 r., nr PP/443-67/04 o zakresie stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Burmistrza x.

Podatnik zwrócił się do Urzędu Skarbowego z pisemnym zapytaniem o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, o którym mowa w art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004r. Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, że Gmina ustanowiła w 1996r. na rzecz Spółdzielni prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, która następnie - przed upływem 10 lat od ustanowienia tego prawa - dokonała sprzedaży nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste. Zatem, zgodnie z art. 204 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261, poz. 2603), podmioty, które nabyły roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego i w przypadku jego ustanowienia nie były zobowiązane do wnoszenia pierwszej opłaty, z zastrzeżeniem, że w przypadku dokonania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przed upływem 10 lat od jego ustanowienia, są zobowiązane uiścić gminie pierwszą opłatę w wysokości określonej w dniu sprzedaży. Spółdzielnia wpłaciła więc Gminie należną kwotę od ustanowienia prawa wieczystego użytkowania we wrześniu 2004 r. W związku z tym, Burmistrz sformułował następujące pytania:

  1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie nastąpiło w 1996r., a pierwsza opłata z tego tytułu została uiszczona we wrześniu 2004r.?
  2. Czy w przypadku ustanowienia po 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego wraz z przeniesieniem własności budynku lub budowli trwale złączonych z gruntem ma zastosowanie art. 29 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?
  3. Jaką stawką opodatkować opłaty roczne za oddanie w użytkowanie wieczyste grunty po 1 maja 2004 r.?

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolustwierdza, co następuje


Ad. 1
W przypadku, gdy oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpiło w 1996 r., a pierwsza opłata z tego tytułu została wniesiona we wrześniu 2004r. to zobowiązanie podatkowe w podatku VAT powstaje, zgodnie z § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstał zatem we wrześniu 2004r.
Należy w tym miejscu dodać, że powyższy przepis został uchylony rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) i przestał obowiązywać z dniem 14 lutego 2005r. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w tym przypadku będzie powstawał na zasadach ogólnych (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). Jednakże w przypadku pobrania pomiędzy 24 czerwca 2004r. a 14 lutym 2005r. całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).


Ad. 2
W przypadku ustanowienia po 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego wraz z przeniesieniem własności budynku lub budowli trwale złączonych z gruntem nie ma zastosowania art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, gdyż przepis ten dotyczy sytuacji, w której następuje dostawa budynku wraz z dostawą gruntu. Natomiast w przypadku dostawy lokali użytkowych wraz z oddaniem w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej dochodzi w rzeczywistości jednocześnie do dostawy towaru oraz odpłatnego świadczenia usług, a zatem nie można zastosować jednej stawki podatku od towarów i usług dla obu tych czynności. Zatem oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej nie będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, lecz na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, będzie opodatkowane podstawową stawką tego podatku (22%).


Ad. 3
Odnośnie opłat rocznych za oddanie po 1 maja 2004r. w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych należy podnieść, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Zatem ustalone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego (niezależnie od tego, czy oddanie w użytkowanie wieczyste nastąpiło przed, czy po 1 maja 2004 r.) są kwotami brutto, w których zawarta jest kwota podatku należnego (22%).


Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj