Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PO/415-33/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/415-33/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc publiczna
refundacja
wydatek
wyposażenie
zakup


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem wyposażenia sfinansowanych ze środków Funduszu Pracy dokonanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 i art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pani wnioskiem z dnia 10.06.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 10.06.2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że z dniem 01.07.2005 roku rozpoczęła Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu. Powyższa działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Na rozpoczęcie w/w działalności otrzymała Pani w miesiącu czerwcu dotację z Funduszu Pracy, przyznaną na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 roku w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjecie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz.U. z dnia 8 września 2004 r. Nr 196, poz.2018), która przeznaczona była na zakup wyposażenia sklepu. W miesiącu czerwcu zakupiła Pani lady, regały, meble na zaplecze, w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi: czy istnieje możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem wyposażenia sfinansowanych ze środków Funduszu Pracy dokonanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

W odpowiedzi tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ustawy. Użyte w tym przepisie pojęcie "wszelkie koszty" jest pojęciem szerokim, gdyż obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, gdy pomiędzywydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesione wydatki mają wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. A zatem dla potrzeb podatkowych ważne jest to, że koszt podatkowy musi być poniesiony i to w określonym celu.

Minister Finansów działając zgodnie z art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa rozporządzeniem z dnia 25 kwietnia 2005 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. z dnia 27 kwietnia 2005 r. Nr 70, poz.630 ) zaniechał poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, jednakże otrzymanie w/w dotacji z Funduszu Pracy nie pozbawia Panią możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na wyposażenie sklepu, pod warunkiem jednak, że wartość początkowa składnika majątku- mebli nie przekracza 3.500 zł. Zgodnie bowiem z art. 22 d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art.22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nieprzekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Cytowany wyżej art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierający katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie wyszczególnia dotacji otrzymanej ze środków Funduszu Pracy, od której decyzją Ministra Finansów zaniechano poboru podatku.

Wobec powyższego, przy spełnieniu w/w przesłanek należy stwierdzić, iż stanowisko Pani przedstawione w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Natomiast zgodnie z art. 14 b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art.236 § 2 pkt1.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj