Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/80/2005
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/80/2005
Data
2005.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
ograniczony obowiązek podatkowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Jestem obywatelką polską. W sierpniu 2003 roku przeprowadziłam się z Polski do Rosji. Od 01 czerwca 2004 roku wykonuję pracę na rzecz rosyjskiej spółki na podstawie umowy zawartej z tą spółką. Z tyt. rosyjskiej umowy podlegam w Rosji ubezpieczeniom społecznym, jak również opłacam podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z rosyjskimi przepisami podatkowymi byłam i jestem uznawana za rezydenta podatkowego w tym kraju, gdyż mój pobyt w Rosji przekroczył 183 dni w roku 2004, podobnie będzie w latach następnych.
Czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego podlegałam w Polsce w roku 2004 oraz czy będę podlegać w latach następnych ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, działając na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


postanawia


uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 04. 05. 2005 r. zwróciła się Pani pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. w skrócie UPDOF) w zakresie dotyczącym dochodów uzyskiwanych w Rosji.


Stan faktyczny:


Jest Pani obywatelką polską, w sierpniu 2003 r. przeprowadziła się Pani z Polski do Rosji wraz ze swoim partnerem życiowym i jego synem. Od 1 czerwca 2004 r. wykonuje Pani pracę na podstawie umowy o pracę na rzecz Rosyjskiej spółki X. Umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony. Z tytułu powyższej umowy podlega Pani w Rosji ubezpieczeniom społecznym jak również płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. Aktualnie mieszka Pani w wynajętym mieszkaniu, w którym jest Pani zameldowana. Zgodnie z Rosyjskimi przepisami była i jest Pani uznawana za rezydenta podatkowego w tym kraju, gdyż Pani pobyt w Rosji przekroczył 183 dni w roku 2004 i podobnie będzie w latach następnych. Zgodnie z planami inwestycyjnymi pani pracodawcy będzie Pani wykonywała obecną pracę na terytorium Rosji przez okres nie krótszy niż 3 lata. W przypadku ewentualnego rozwiązania umowy z rosyjskim pracodawcą nie wyklucza Pani dalszej pracy w Rosji lub przeniesienia do innego kraju. w obecnej chwili nie jest Pani zamierzeniem powrót do Polski. W 2004 r nie dokonywała Pani żadnych inwestycji w Polsce i nie zamierza ich dokonywać w latach następnych. Pani obecność w kraju była 2004 r i w latach następnych będzie incydentalna ( 3 – 4 razy w roku na kilka dni w celu odwiedzenia rodziny). W czerwcu ubiegłego roku otworzyła Pani rachunek rozliczeniowy w banku rosyjskim, na który przekazywane jest Pani wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, oraz za pośrednictwem którego dokonuje Pani operacji finansowych. Obecnie ma Pani zamiar stałego pobytu w Rosji, gdzie znajduje się centrum Pani aktywności życiowej.


Pytanie strony:


Czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego podlega Pani w Polsce w roku 2004 oraz czy będzie Pani podlegać w latach następnych ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ...


Stanowisko Strony:


We wniosku z dnia 04. 05. 2005 r. zawarła Pani stanowisko, iż w roku 2004 nie posiadała Pani i nie będzie posiadała nieograniczonego obowiązku podatkowego, ponieważ miejsce Pani zamieszkiwania nie znajdowało się oraz w latach następnych nie będzie się znajdować na terytorium Polski. Zgodnie z powyższym opodatkowaniu w Polsce podlegać będą tylko dochody osiągnięte przez Panią na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli więc w 2004 r nie wykonywała Pani i nie będzie wykonywać w Polsce pracy, ani też nie osiągała innych dochodów, których źródło zlokalizowane byłoby na terytorium Polski, nie ma Pani obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2004 rok oraz nie będzie Pani miała obowiązku składać zeznań za lata następne, w których będzie Pani przebywała i pracowała poza granicami kraju.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa –Bielany:


Dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności tutejszy organ zauważył, co następuje:
Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176) jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza, iż osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Zgodnie z ust. 2a w/cyt. artykułu „osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Jedynym kryterium podlegania w Polsce nieograniczonemu lub ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jest posiadanie przez podatnika miejsca zamieszkania na jej terenie. Definicja miejsca zamieszkania znajduje się w art. 25 Kodeksu Cywilnego, według którego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, wynika to z zachowania danej osoby, jej woli i polega na ześrodkowaniu swojej aktywności życiowej w określonej miejscowości. Z przedstawionych przez Panią faktów wynika, że większą część roku 2004 przebywała Pani w Rosji, jest uznana za rosyjskiego rezydenta podatkowego i tam znajduje się centrum Pani aktywności życiowej.

Zgodnie z treścią art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Zasadę opisaną w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się zgodnie z art. 4a ww ustawy – z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Zapis art. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej zawartej w dniu 22 maja 1992 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku stanowi, iż „osoba mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu albo inne kryterium o podobnym charakterze.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w Pani przypadku nie ma zastosowania art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego nie podlega Pani w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zastosowanie ma zatem zapis art. 3 ust. 2a w/w ustawy i z związku z tym podlega Pani w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dlatego też podlegać opodatkowaniu w Polsce będą wyłącznie dochody osiągnięte przez Panią na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ w roku 2004 nie wykonywała Pani i nie będzie wykonywać w Polsce pracy, ani też nie osiągnęła dochodów, których źródło byłoby zlokalizowane na terytorium Polski, nie ma Pani obowiązku złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętych dochodów w 2004 r. oraz nie będzie Pani miała obowiązku składać zeznań za lata następne (w świetle obecnie obowiązujących przepisów), w których będzie Pani przebywała i pracowała poza granicami kraju.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 o opłacie skarbowej( Dz. U Nr. 86 poz. 960 z dnia 9 września 2000 r) istnieje obowiązek uiszczenia z góry opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od podania oraz po i 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj