Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/ 12 /2005
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/ 12 /2005
Data
2005.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rozdzielność majątkowa
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wynagrodzenie za pracę małżonki w sytuacji gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.


W dniu 13.07.2005 r. podatnik złożył do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne płatnika (emerytalne, rentowe, wypadkowe), Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z zatrudnieniem żony w prowadzonej działalności gospodarczej jako pracownika w ramach stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

We wniosku podał, iż art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyjaśnia w pełni jego sytuacji, gdyż od 1993 r, posiada on odrębność majątkową z małżonką tzw. intercyzę.

Zdaniem podatnika wynagrodzenie za pracę, składki na ubezpieczenie społeczne płatnika, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczące małżonki są kosztem uzyskania przychodów.

Wniosek o interpretację w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne płatnika, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych małżonki tut. organ rozpatrzył odrębnym postanowieniem.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę małżonki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonki i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Z powyższego przepisu wynika, iż wartość wynagrodzenia małżonka nie stanowi kosztów uzyskania przychodu bez względu na małżeński ustrój majątkowy (rozdzielność majątkowa).

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 13.07.2005 r. odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę małżonki w sytuacji, gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj