Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US36/2BV/443/2005/177/TCH
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US36/2BV/443/2005/177/TCH
Data
2005.05.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
najem
nieruchomości
współwłasność


Pytanie podatnika
Dotyczy określenia statusu Wnioskodawcy jako podatnika podatku od towarów i usług w związku z wynajmem nieruchomości, której Wnioskodawca jest współwłaścicielem


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 14.02.2005 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 15.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim wniosek dotyczy Pana statusu jako podatnika podatku od towarów i usług w związku z wynajmem nieruchomości w Warszawie przy ul. X, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanawia uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.


Uzasadnienie

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 7.03.2005 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 9.03.2005 r.) podał Pan, że jest współwłaścicielem nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. X. Posiada Pan przy tym 0,25 części tej nieruchomości, a reszta należy do pozostałych 13 współwłaścicieli. Zniesienie współwłasności nie zostało przeprowadzone. Wynajmu nieruchomości dokonuje Wspólnota Właścicieli, która posiada własny numer NIP i REGON oraz jest zarejestrowanym w tutejszym urzędzie podatnikiem podatku od towarów i usług. W czynnościach związanych z wynajmem nieruchomości Wspólnotę Właścicieli reprezentuje podmiot, któremu Wspólnota Właścicieli powierzyła zarząd nieruchomości - firma Y.

We wniosku podał Pan również, iż nie mając rozeznania co do materii objętej zapytaniem zgłosił Pan działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie wynajmu nieruchomości od dnia 1.01.2005 r. w podatku dochodowym od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Z, natomiast w tutejszym urzędzie złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne w podatku od towarów i usług VAT-R. Ponadto podał Pan, że nie wykonuje jakichkolwiek czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług poza terenem objętym zakresem działania tutejszego organu.

Do przedstawionego stanu faktycznego zgłosił Pan następujące pytania:

  1. Czy poszczególni współwłaściciele powinni być płatnikami podatku od towarów i usług indywidualnie jako osoby fizyczne, w wymiarze odpowiadającym udziałowi w nieruchomości?
  2. Czy płatnikiem podatku od towarów i usług powinna być Wspólnota Właścicieli?
  3. Czy w wypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie drugie - czy współwłaściciele powinni płacić tylko podatek dochodowy w części na nich przypadającej?
  4. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie pierwsze - przez kogo powinny być wystawiane faktury za czynsz, oraz na kogo faktury za zarząd, remonty i inne wydatki, tj. Wspólnotę Właścicieli czy na poszczególne osoby fizyczne?

Pana zdaniem płatnikiem podatku od towarów i usług powinna być Wspólnota Właścicieli i na nią (lub przez nią) powinny być wystawiane wszystkie faktury. Współwłaściciele powinni odprowadzać tylko podatek dochodowy, od części dochodów na nich przypadających.


W przypadku, gdy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawiera kilka problemów, każdy z nich wymaga rozstrzygnięcia odrębnym postanowieniem. Należy jednak wskazać, że pytanie pierwsze należy rozstrzygnąć odrębnie w odniesieniu do Pana (określając, czy jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług), a odrębnie w odniesieniu do pozostałych współwłaścicieli. Ponadto tutejszy organ nie jest właściwy do udzielenia odpowiedzi na trzecie pytanie.

Należy także wskazać, że chociaż w pytaniach pierwszym i drugim użył Pan określenia "płatnik podatku od towarów i usług", to niewątpliwie chodziło Panu o status podatnika tego podatku, zatem właśnie do takiej kwestii odniósł się tutejszy organ. Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Natomiast ustawa o podatku od towarów i usług przyznaje status płatnika jedynie organom egzekucyjnym określonym w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968, z późn. zm.) oraz komornikom sądowym wykonującym czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) - podmioty te są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów (art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług).


Po rozpatrzeniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie wskazanym na wstępie niniejszego postanowienia, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Art. 16 i 17 ustawy wprowadza ponadto szczególne kategorie podatników, którymi są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

  • niebędące podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy;
  • na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną;
  • uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami;
  • dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  • będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju;
  • nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138 ustawy.

Celem określenia statusu określonego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług należy również wziąć pod uwagę katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Za podatnika, o którym mowa w art. 15 ustaw o podatku od towarów i usług (podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą) należy bowiem uznać wyłącznie podmiot, który wykonuje takie czynności. Zgodnie z art. 5 ustawy opodatkowaniu podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju,
  • odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy należy uznać, że nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie wykonuje Pan czynności polegających na wynajmie nieruchomości przy ul. X w Warszawie (wynajmu dokonuje Wspólnota Właścicieli), ani innych czynności podlegających opodatkowaniu, poza terenem objętym zakresem działania tutejszego organu. Należy zaznaczyć, że w świetle prawa podatkowego nie ma znaczenia fakt, że jest Pan, jako współwłaściciel nieruchomości, stroną umowy najmu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Wspólnota Właścicieli, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej może świadczyć usługi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - w tej sytuacji za podatników nie można uznać współwłaścicieli. W przedmiotowej sprawie ma zatem miejsce sytuacja zbliżona do sytuacji spółki cywilnej oraz jej wspólników.

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, iż przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie jest prawidłowe. Wskazał Pan wprawdzie jedynie, iż uważa za podatnika Wspólnotę Właścicieli, co jest jednak jednoznaczne z uznaniem, iż z tytułu wynajmu przedmiotowej nieruchomości nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj