Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1436/2BV/443/100/05/MKow
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1436/2BV/443/100/05/MKow
Data
2005.06.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura VAT
lokal mieszkalny
usługi najmu
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik zadał i pytanie odnośnie zasadności opodatkowania podatkiem VAT czynności polegających na wynajmie własnego lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowo – biurowe, w sytuacji gdy Wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych i w wykonaniu tych czynności działa jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz obowiązku dokumentowania wykonania w/w czynności fakturą VAT


W przedmiotowym wniosku podała Pani, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Wnioskodawca wskazał, że poza w/w działalnością osiąga również przychody z tytułu najmu własnego lokalu na cele mieszkaniowo – biurowe.

Do przedstawionego stanu faktycznego zadała Pani pytanie, odnośnie zasadności opodatkowania podatkiem VAT czynności polegających na wynajmie własnego lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowo – biurowe, w sytuacji gdy Wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych i w wykonaniu tych czynności działa jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz obowiązku dokumentowania wykonania w/w czynności fakturą VAT. Zdaniem Wnioskodawcy na pytanie to należy odpowiedzieć przecząco.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście stwierdza, co następuje. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmn.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy), natomiast świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ( art. 8 ust. 1 ustawy). Ze względu na to, że wynajem lokalu jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, to należy uznać, że jest ono świadczeniem usług , o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy podkreślić, że czynność ta podlega zakresowi przedmiotowemu ustawy o podatku od towarów i usług tylko wówczas, gdy w wykonaniu tych czynności podmiot je wykonujący uznawany jest za podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. W przedmiotowej sprawie warunek taki jest spełniony, co wynika z brzmienia w/w artykułów. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 i 2 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej Zatem działalność stanowiąca przedmiot zapytania objęta jest zakresem cytowanej definicji działalności. W/g ust. 2. działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednakże regulacje zawarte w ustawie o VAT przewidują zwolnienia od podatku wybranych rodzajów usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmn.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 załącznika nr 4 do cyt. ustawy wymienione zostały korzystające z w/w zwolnienia usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkalne – sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 70.20.11. Zastosowanie oznaczenia literowego ex przed symbolem PKWiU oznacza, że zwolnienie podatkowe dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Zatem wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne (PKWiU 70.20.11.- 00.10) mieści się w zakresie przedmiotowym w/w zwolnienia od podatku.

Powyższe oznacza, że czynność polegającą na wynajmie lokalu mieszkalnego na cele biurowe jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, w/g stawki podatku określonej w art. 41 ust. 1 ustawy. Toteż w przedmiotowej sprawie opodatkowaniu podlegają czynności wynajmu lokalu mieszkalnego w części dotyczącej wynajmu tegoż lokalu na cele biurowe. W oparciu o art. 106 ust.1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Obowiązek wystawienia faktury VAT nie występuje jedynie w sytuacji, w której nabywca towarów i usług jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury ( art. 106 ust. 4 ustawy). Jednocześnie należy podkreślić, że obowiązek wystawienia faktury VAT przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny wynika wprost z przepisu par. 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97 poz. 971). W oparciu o par. 12 ust. 7 w/w rozporządzenia , w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT określono w wyżej cytowanym rozporządzeniu oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. nr 95 poz. 797) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług., które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie od dnia 01.06.2005 r. Zatem w deklaracji VAT-7 składanej przez podatnika poza sprzedażą dotyczącą świadczenia na terytorium kraju usług doradczych winna być wykazywana sprzedaż dot. usług najmu lokalu mieszkalnego na cele biurowo – mieszkaniowe ( oczywiście z zastosowaniem odpowiednio zwolnienia podatkowego i opodatkowania w/g stawki podstawowej).

Podsumowując przedstawiona analizę stanu faktycznego i stanu prawnego należy stwierdzić, że świadczone przez Panią usługi wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia przedmiotowego, natomiast w części dotyczącej wynajmu przedmiotowego lokalu na cele biurowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Całość świadczenia przedmiotowych usług winna być udokumentowana fakturą VAT ( z zastosowaniem do odpowiedniej części usług, zwolnienia od podatku bądź podstawowej stawki podatkowej). Tak więc, stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2005 r. należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj