Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2539/04/CIP/01
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2539/04/CIP/01
Data
2004.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
faktura
miejsce świadczenia usług
podmiot zagraniczny
przedpłaty
targi
usługi związane z nieruchomościami
wynajem


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości czy w związku z wynajęciem powierzchni wystawienniczej poza terytorium kraju powstanie obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. Zakwalifikowanie zakupionej usługi do usług związanych z nieruchomościami bądź do usług reklamy ma znaczenie dla określenia miejsca świadczenia ww. usługi i w konsekwencji obowiązku podatkowego.
Podatnika uważa, że zakupione usługi należy zakwalifikować wg PKWiU 74.87.15 „Organizowanie wystaw, targów i kongresów”; uwagi na szerokie pojęcie usługi reklamy zawarte w VI Dyrektywie oraz brak w ustawie VAT i PKWiU definicji reklamy-zakupioną usługę wynajmu powierzchni wystawienniczej należy uznać za usługę reklamy; w konsekwencji miejscem świadczenia usługi na podst. art.27 ust.4 pkt 2 ustawy VAT jest miejsce gdzie nabywca posiada siedzibę. W ocenie Podatnika od zakupu ww. usługi powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi, z chwilą dokonania przedpłaty, na podstawie art.19 ust.19 ustawy VAT.


Stan faktyczny

Podatnik wynajmuje powierzchnię wystawienniczą w celu udziału w międzynarodowych targach odbywających się poza terytorium kraju - państwo unijne. Zagraniczny organizator przed rozpoczęciem targów (np. pół roku wcześniej) wystawia fakturę na 100% przedpłatę za usługę. Faktura dotyczy najmu powierzchni wystawienniczej oraz usług towarzyszących, m.in. opłaty rejestracyjnej, wpisu do katalogu. Podatnik dokonuje przedpłaty przed rozpoczęciem targów, jednakże nie w miesiącu otrzymania faktury.

Ocena prawna stanu faktycznego

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwana dalej ustawą, wprowadza szereg szczegółowych regulacji z tytułu rozliczania podatku VAT przy świadczeniu usług, w tym zasady określania miejsca świadczenia usług i tym samym miejsca ich opodatkowania.

Na podstawie prawidłowo zakwalifikowanej usługi określa się miejsce jej świadczenia, które wskazuje w jakim kraju należy rozliczyć podatek z tytułu dokonania transakcji.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik zakupił usługę dot. udziału w targach odbywających się poza terytorium kraju, w tym za najem powierzchni wystawienniczej i opłat towarzyszących tym targom (m.in. opłata rejestracyjna, wpis do katalogu).

Wynajem powierzchni wystawienniczej to udostępnienie rzeczy - części powierzchni nieruchomości na terenie której mają się odbyć międzynarodowe targi. Wynajem powierzchni wystawienniczej –w świetle przepisów o podatku od towarów i usług – jest usługą związaną z nieruchomościami.

Zakupione przez Podatnika usługi należy zaliczyć do usług związanych z nieruchomościami.

Do usług wynajmu powierzchni wystawienniczej nie mają natomiast zastosowania przepisy art.27 ust. 4 pkt 2 ustawy gdyż dotyczą reklamy ani też przepisy art. 27 ust.4 pkt 6 ustawy gdyż dotyczą wynajmu rzeczy ruchomych.

W przypadku świadczenia usług wynajmu powierzchni wystawienniczej mają natomiast zastosowanie przepisy art. 27 ust.2 pkt 1 ustawy zgodnie z którymi w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego- miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Powyższe oznacza, że skoro usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej świadczone są w państwie członkowskim - to miejscem ich świadczenia i opodatkowania jest terytorium tego państwa, zaś obowiązek podatkowy z tytułu ich świadczenia ciąży na usługodawcy.

Od zakupu usług wynajmu powierzchni wystawienniczej poza terytorium kraju nie powstał u Podatnika obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, gdyż nie mają zastosowania przepisy art. 2 pkt 9 w związku z art.17 ust 1 pkt 4 ustawy, które dotyczącą sytuacji gdy z tytułu wykonania usług podatnikiem jest usługobiorca.

Stanowisko Podatnika w powyższej sprawie jest błędne.

Niezależnie zaznaczyć należy, analogiczny stan prawny wystąpi w przypadku zakupienia ww. usług odbywających się na terytorium państwa trzeciego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj