Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-640/04/CIP/01
z 7 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-640/04/CIP/01
Data
2004.08.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
kurs waluty
obowiązek podatkowy
usługi spedycji międzynarodowej
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy można zastosować na fakturze kurs z dnia załadunku jeżeli kontrahent na zleceniu zaznacza aby kurs waluty był przeliczony z dnia załadunku ?


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik wykonał dla przewoźnika polskiego usługę spedycyjną, należność została wyrażona w walucie obcej np. w EUR i przeliczona na walutę polską.

Fakturę VAT za wykonana usługę Podatnik wystawił przeliczając kwotę wyrażoną w walucie obcej przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazane są w walutach obcych reguluje – wydany na mocy art. 106 ust.12 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U., nr 54, poz.535) - § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970). I tak stosownie do § 37 rozporządzenia:

  • ust.1 „kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia,
  • ust. 2 „w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony”,
  • ust. 3 „w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio”.

Uwzględniając powyższe ustawodawca nie pozostawił podatnikom dowolności w sposobie przeliczania przedmiotowych kwot, lecz wskazał ściśle określone reguły. I tak, z powyższego wynika, że kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień:

  • wystawienia faktury – o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia,
  • powstania obowiązku podatkowego – gdy faktura nie została wystawiona w ustawowym terminie, a podatnik był obowiązany do jej wystawienia

W sytuacji natomiast, gdyby bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przed dniem – odpowiednio –wystawienia faktury i powstania obowiązku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze dla określenia dnia z którego należy przyjąć kurs waluty obcej istotnym jest ustalenie, czy faktura zawierająca kwoty wyrażone w walucie obcej została wystawiona w terminie przewidzianym przepisami prawa, czy też nie.

Zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 2 lit „b” ustawy przy świadczeniu usług spedycyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży (...)

Dodatkowo termin wystawiania faktur w przypadku świadczenia usług spedycyjnych został uregulowany w § 18 ust. 1 i 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, gdzie wskazano, że w przypadkach określonych w art. 19 ust.10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy (m.in. dla usług spedycyjnych) fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (ust. 1) i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (ust. 2).

Podatnik zadaje pytanie czy możliwym jest zastosowanie - zgodnie z życzeniem kontrahenta - na fakturze kursu waluty obcej z dnia załadunku.

Uwzględniając powyższe przeliczenie kwoty wykazanej na fakturze w walucie obcej według kursu obowiązującego w dniu załadunku jest możliwe, jednakże pod warunkiem, że dzień ten przypada na termin, w którym podatnik powinien (lub może) wystawić fakturę, tu np. w dniu załadunku wystąpi okoliczność powodująca obowiązek (możliwość) wystawienia faktury np. podatnik otrzyma zapłatę za usługę, lub dzień załadunku jest dniem wykonania usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj