Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bystrzycy Kłodzkiej
23/PP/443/1-15/A/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
23/PP/443/1-15/A/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Bystrzycy Kłodzkiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działki
odrębna własność lokalu
osoby fizyczne
podatnik czynny
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż dwaj wspólnicy spółki jawnej, która jest czynnym podatnikiem VAT, w 2000 r. zakupili prywatnie, jako osoby fizyczne, teren przemysłowy, który w roku 2003 przekształcono pod budownictwo mieszkaniowe i mieszkaniowo-usługowe. W wyniku podziału powstało 26 działek, które będą sukcesywnie, w zależności od pozyskanych nabywców, sprzedawane. Czy udział w spółce jawnej może mieć związek z zamiarem sprzedaży tych działek, czy jest to odrębna czynność nie związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zdaniem Wnioskodawców udział w spółce jawnej nie ma żadnego związku ze sprzedażą przedmiotowych nieruchomości.


W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Powyższa definicja wskazuje, że samodzielność wykonywania działalności gospodarczej to podstawowy warunek uznania podmiotu wykonującego tę działalność za podatnika w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu. Samodzielność wykonywania działalności gospodarczej oznacza zaś, iż obowiązki wynikające z faktu prowadzenia tej działalności, określone w przepisach obowiązujących na gruncie podatku od towarów i usług, przypisane mogą być podatnikowi wykonującemu tę działalność. Skoro - w analizowanym przypadku - podatnikiem VAT jest spółka jawna, to jej działalności nie można utożsamiać z działalnością poszczególnych wspólników tej spółki, mających zamiar prowadzić bądź prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. Zatem pomiędzy działalnością gospodarczą spółki jawnej będącej czynnym podatnikiem VAT a działalnością gospodarczą prowadzoną samodzielnie przez poszczególnych wspólników, jako podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, nie istnieje żaden związek. Każdy z podatników, a więc spółka jawna jak i wspólnik tej spółki prowadzący samodzielnie (na swój rachunek) działalność gospodarczą winny się rozliczać odrębnie w zakresie podatku od towarów i usług z własnej działalności.

Stwierdzić zatem należy, iż na gruncie podatku od towarów i usług, stanowisko pytających wedle którego udział w spółce jawnej będącej podatnikiem VAT pozostaje bez związku ze sprzedażą działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe oraz działalność usługową, będących odrębną (prywatną) własnością sprzedających - jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj