Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423/3/39/05/AŻ
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423/3/39/05/AŻ
Data
2005.08.12



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
banki
dzierżawa
grunty rolne
moment powstania przychodów


Pytanie podatnika
Czy otrzymana odpłatność za dzierżawę gruntów rolnych stanowi dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4, art. 216 i 217 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Banku z 16 maja 2005 r. (data sporządzenia 12 maja 2005 r.) uzupełnionym pismem z 4 lipca 2005 r. (data wpływu 5 lipca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dzierżawy gruntów rolnych wydzierżawionych osobie fizycznej (pkt 1 wniosku Podatnika)


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
podziela
stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny sprawy, a mianowicie:
Bank jest w posiadaniu gruntów rolnych, które w księgach rachunkowych figurują na koncie „Aktywa do zdobycia”, a obecnie są wydzierżawione osobie fizycznej.


Wątpliwości Podatnika dotyczą następującej kwestii:
Czy otrzymana odpłatność za dzierżawę gruntów rolnych stanowi dochód do opodatkowania...


We wniosku Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie zgodnie, z którym otrzymany czynsz z tytułu dzierżawy gruntów rolnych, jest przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 3a.

Do odpowiedzi na przedstawione we wniosku pytanie w kontekście zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego sprawy w szczególności mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:art. 7, art. 12 ust. 3, art. 12 ust. 3a i art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), które należy stosować w następujący sposób:

Zgodnie z art. 7 ww. ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Rodzaje przychodów zostały określone w art. 12 ustawy podatkowej. Zgodnie z ust. 1 pkt 1 są nimi w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 i pkt 3 ustawy podatkowej, o którym mowa w ust. 3 uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach. Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ustawy podatkowej są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych będzie dochód uzyskany ze źródeł przychodów, który stanowi opłaty z tytułu czynszu jaki jest należny od dzierżawcy gruntów rolnych.

Zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródła przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze zauważa, że nieruchomość sama w sobie nie stanowi źródła normatywnego przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc nie jest źródłem dochodu. Powstanie dochodu nie jest związane bowiem z samym posiadaniem nieruchomości, lecz z dokonywaniem przez władającego tą nieruchomością czynności faktycznych lub prawnych, które stanowiąc faktyczny przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym, są źródłem normatywnego przedmiotu opodatkowania, a więc dochodu. Do czynności tych zaliczyć można np. użyczenie, najem, dzierżawę. Dzierżawa gruntów rolnych osobie fizycznej stanowi zatem źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Poza tym w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wylicza rodzaje przysporzeń niestanowiących przychodu podatkowego. Wśród przysporzeń tych nie ma przychodów z tytułu dzierżawy gruntów rolnych.


W ocenie tutejszego organu podatkowego, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące opodatkowania dochodów z dzierżawy gruntów rolnych osobie fizycznej należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj