Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US36/1BP/423/Int.24/2005
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US36/1BP/423/Int.24/2005
Data
2005.06.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
należności nieściągalne
podatek dochodowy od osób prawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy Związek .........., który jest podatnikiem przedmiotowo zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 4 i ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) powinien opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych przedwanione nieściągalne należności?


Na podstawie art. 14a, § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu otrzymanego w dniu 12 kwietnia 2005r. wniosku z dnia 6 kwietnia 2005r. (bez numeru) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego .......postanowił uznać stanowisko wyrażone we wniosku za niezgodne z prawem podatkowym.

Wnioskodawca informując, że jest podatnikiem przedmiotowo zwolnionym z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 4 i ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), uzyskującym środki finansowe ze świadczenia różnych usług sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, stwierdził istnienie przedawnionych należności nierealnych już do odzyskania.

Wnioskodawca prezentuje stanowisko, że w sytuacji, której:
a)należności nie były przedmiotem roszczeń na drodze sądowej,
b)należności były elementem wcześniejszego przychodu a następnie dochodu, bez uzyskania środków finansowych, które obecnie także nie wystąpią i nie będą mogły być przekazane na cele statutowe, gdyż zdaniem wnioskodawcy przeznaczenie dochodów na cele statutowe odbywają się:
#61485;poprzez wykorzystanie wypracowanego zysku na cele statutowe,
bądź#61485;przekazuje się „kasowo” środki finansowe na cele statutowe,
w związku z czym przedawnione należności winny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego ................ po dokonaniu analizy stanu prawnego przedmiotu wniosku, nie potwierdza zgodności w/w stanowiska z całokształtem następujących norm prawnych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych:1) zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 20 należności odpisane jako przedawnione nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, co oznacza że dochód za dany rok podatkowy jest większy o kwotę tych należności – dochód ten może być również w całości przeznaczony na cele statutowe, o ile zostanie w taki właśnie sposób wypełnione zeznanie roczne CIT-8 na podstawie art. 17 ust. 1, pkt 4 ustawy,2) zarówno w art. 17 ust. 1a pkt 2, ust. 1b, jak i w art. 25 ust. 4 ustawy występują jednakowe pojęcia dot. dochodu uprzednio przeznaczonego na cele statutowe w brzmieniu: „wydatkowanie na cele statutowe bądź na inne cele”zaś pojęcia te są tożsame z „kasowym” wydatkowaniem środków finansowych.

Biorąc pod uwagę, że w tym konkretnym przypadku sama okoliczność dokonania tylko księgowego odpisania należności przedawnionych nie stanowi „kasowego” wydatkowania środków finansowych, a ponadto:- zysk jest pojęciem zdefiniowanym w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. 2002 r. Nr 76 poz. 694, a jego wysokość i zasady podziału ustalone wg zasad ), a jego wysokość i zasady podziału są wg zasad tejże ustawy, co m.in. oznacza że kwota zysku nie musi być równa kwocie posiadanych aktualnie środków finansowych, - dochód jest pojęciem zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z zasadami przeznaczenia tego dochodu włącznie, a następnie wydatkowania w zależności od posiadanych w przyszłości środków finansowych, zaś jego kwota nie musi być równa kwocie zysku bilansowego, w związku z czym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj