Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/70/13/05/EŻ
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/70/13/05/EŻ
Data
2005.07.04


Referencje


Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura
faktura korygująca
kurs waluty
roboty budowlano-montażowe
waluta
waluta obca


Pytanie podatnika
W dniu 09.02.2004 roku Spółka zawarła z Urzędem Miasta umowę na wykonanie robót drogowych ( obwodnica miasta ) współfinansowana przez program: Program Unii Europejskiej PHARE 2001 Spójność Społeczno-Gospodarcza.
Cena kontraktowa została ustalona w EURO, ale płatność jest dokonywana po przeliczeniu tej waluty na złotówki na konto bankowe prowadzone w PLN po kursie obowiązującym w dniu płatności Banku usługodawcy (kupującego ).
Zgodnie z zawartą umową na koniec każdego miesiąca wykonane roboty drogowe są odbierane przez Zamawiającego ( UM ) i wystawiana jest faktura po przeliczeniu EURO na złotówki po kursie średnim NBP z dnia wystawienia faktury. Ponieważ zapłata za fakturę, przeliczona według kursu z dnia wystawienia faktury różni się od kwoty faktycznie otrzymanej, to wówczas Spółka wystawia fakturę korygującą, aby w sposób właściwy zadeklarować dla celów podatku od towarów i usług kwotę należną, oblicza na jej podstawie obrót ( czyli wartość netto ) i podatek należny. Spółka wobec tego pyta, czyjej postępowanie jest prawidłowe.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 póz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.01.2005 roku ( data wpływu do tutejszego urzędu ) uzupełnionego w dniu 16.02.2005 roku ( data wpływu do tutejszego urzędu ) żądającej udzielenia pisemnej interpretacji przepisów § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 póz. 970 z późniejszymi zmianami)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:W dniu 09.02.2004 roku Spółka zawarła z Urzędem Miasta umowę na wykonanie robót drogowych ( obwodnica miasta ) współfinansowana przez program: Program Unii Europejskiej PHARE 2001 Spójność Społeczno- Gospodarcza.Cena kontraktowa została ustalona w EURO, ale płatność jest dokonywana po przeliczeniu tej waluty na złotówki na konto bankowe prowadzone w PLN po kursie obowiązującym w dniu płatności Banku usługodawcy (kupującego ).Zgodnie z zawartą umową na koniec każdego miesiąca wykonane roboty drogowe są odbierane przez Zamawiającego ( UM ) i wystawiana jest faktura po przeliczeniu EURO na złotówki po kursie średnim NBP z dnia wystawienia faktury. Ponieważ zapłata za fakturę, przeliczona według kursu z dnia wystawienia faktury różni się od kwoty faktycznie otrzymanej, to wówczas Spółka wystawia fakturę korygującą, aby w sposób właściwy zadeklarować dla celów podatku od towarów i usług kwotę należną, oblicza na jej podstawie obrót ( czyli wartość netto ) i podatek należny. Spółka wobec tego pyta, czyjej postępowanie jest prawidłowe.


Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:Zdaniem Spółki zasadnym jest wystawianie faktur korygujących, ponieważ wycena kontraktu w walucie obcej jest wyłącznie narzędziem rewaloryzacyjnym. Zatem jest sposobem do określania kwoty należnej za wykonane świadczenie. Kwotą należną będącą podstawą opodatkowania VAT będzie kwota faktycznie otrzymana od nabywcy obejmująca całość świadczenia, tj. jeśli istnieją różnice wynikające z różnych kursów walut, podstawa opodatkowania będzie kwota należna ustalona na dzień wpływu środków na konto wykonawcy. Jeśli kwota ta nie została przyjęta do rozliczenia podatkowego VAT istnieje konieczność wystawienia faktury korygującej zgodnie z przepisami rozporządzenia o VAT.Zgodnie z art 29 ust l ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmujecałość świadczenia należnego od nabywcy. Przepis § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz.970 ), określający zasady przeliczania faktur według średniego kursu NBP jest przepisem o charakterze materialno-technicznym w stosunku do przepisu art 29 ust l ustawy o VAT i nie może przesądzać o wysokości podstawy opodatkowania. W sytuacji, gdy kwota należna z tytułu sprzedaży ulegnie zmianie Spółka będzie zobowiązana do korekty faktury wystawionej w oparciu o § 19 i § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku (Dz. U. Nr 97 póz. 971 ).

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że transakcja na wykonanie robót drogowych została zawarta między kontrahentami krajowymi w cenie kontraktowej ustalonej w walucie EURO. Płatności dokonywane są na rachunek bankowy sprzedającego prowadzony w walucie polskiej z zastosowaniem kursu wymiany EURO na PLN po kursie obowiązującym w dniu płatności.Powyższe rozrachunki są dokonywane w rzeczywistości w złotych polskich z tym, że waloryzowane są w momencie ich zapłaty aktualnym kursem określonej w umowie waluty EURO. W § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 póz. 971 ) określono, że faktury korygujące wystawia się w przypadku:udzielenia rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,zwrotu sprzedawcy towarów,zwrotu nabywcy kwot nienależnych w rozumieniu ustawy o cenach,zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej,stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycjifaktury.
W § 12 ust 6 w/w rozporządzenia sformułowano wymóg, zgodnie z którym kwoty podatku w fakturze wskazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności.Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych reguluje § 37 ust l - 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 póz. 970 z póz. zm. ). Przepis ten stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktur, jeżeli faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego NBP dla danej waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.Przy robotach budowlanych i budowlano - montażowych moment wystawienia faktury nie jest jednoznaczny z momentem powstania obowiązku podatkowego. W przypadku tych robót obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług ( art 19 ust 13 pkt 2 lit d ustawy o podatku od towarów i usług ). Dotyczy to również usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych, przy czym otrzymanie części zapłaty w każdym przypadku powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części - art 19 ust 14 i 15 ustawy.

Natomiast fakturę należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego przy czym faktura taka nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dni przed dniem powstania obowiązku podatkowego ( § 18 ust l i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 póz. 971). Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka wystawia faktury za wykonane roboty drogowe po ich odebraniu przez zamawiającego, a więc są fakturami wystawionymi w terminie, w którym podatnik był obowiązany do ich wystawienia.W związku z powyższym przeliczenie kwoty wyrażonej w walucie obcej na złote według zasad określonych w § 37 ust l i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 póz. 970 z późniejszymi zmianami ) jest prawidłowe. Brak jest natomiast w przepisach obowiązujących podstaw prawnych w przedstawionym stanie faktycznym do wystawienia faktur korygujących.

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od datyjego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa)Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. A ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, póz. 960 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 złoraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłatyskarbowej na zażaleniu.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj