Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PD/423-8/05
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PD/423-8/05
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy na zakładowy fudusz świadczeń socjalnych
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy stanowi koszt uzyskania przychodów odpis na Zakładowy Fundusz Swiadczeń Socjalnych w wysokości przekraczającej odpis podstawowy, jeżeli w zakładowym układzie zbiorowym pracy zostały zapisane wyższe wskaźniki, a równowartość tych odpisów została przekazana na odrębny rachunek bankowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 30.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż stanowi koszt uzyskania przychodów odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w wysokości przekraczającej odpis podstawowy jeżeli w zakładowym układzie zbiorowym pracy zostały zapisane wyższe wskaźniki, a równowartość tych odpisów została przekazana na odrębny rachunek bankowy, za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, układ zbiorowy pracy obowiązujący w Spółce zawiera postanowienie o zwiększonym wskaźniku odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, tj. przekraczającym wysokość określoną w art. 5 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) i wynoszącą odpowiednio 37,5 % i 50 %. Równowartość tego zwiększonego odpisu została przekazana w wymaganych terminach na rachunek Zakładowego Funduszu.W związku z powyższym Spółka pyta, czy w przedstawionym stanie faktycznym zwiększony odpis na ZFŚS, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi koszt uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego w ww. piśmie, w oparciu o obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach stwierdził co następuje:

Art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

Z przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wynika, ze odpisy i zwiększenia, o których mowa w art. 3-5 i 6a, oraz kwoty wypłacanych świadczeń urlopowych, o których mowa w art. 3, obciążają koszty działalności pracodawcy.Zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 1 ustawy o ZFŚS u pracodawców zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu na Fundusz; może również postanawiać, że Fundusz nie będzie tworzony. Zatem, zgodnie z przytoczonym przepisem zakład pracy objęty układem zbiorowym pracy, może dowolnie kształtować wysokość odpisu na Fundusz, tj. w wysokości wyższej lub niższej od określonego w art. 5 ww. ustawy.Warunkiem zaliczenia tych odpisów do kosztów uzyskania przychodu jest jednak zawarcie w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania postanowień, które zwiększałyby odpis na Fundusz w stosunku do odpisu podstawowego określonego w ustawie oraz aby środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów zostały wpłacone na rachunek Funduszu

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w zakładowym układzie zbiorowym pracy obowiązującym w Spółce, zawarte jest postanowienie o zwiększonym odpisie na ZFŚS i równowartość tego zwiększonego odpisu została przekazana, w wymaganych terminach na rachunek ZFŚS. W tej sytuacji cała kwota tego odpisu stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie przekazania środków na rachunek Funduszu.Zatem stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj