Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI-415/11/ES/05
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/11/ES/05
Data
2005.07.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
podatek dochodowy od osób fizycznych
prawa majątkowe
spółka jawna
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Zakwalifikowanie przychodów z tytułu udziału kapitałowego wypłaconego w związku z wystapieniem ze spółki jawnej.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( DZ. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29 kwietnia 2005r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż Pana stanowisko dotyczące zakwalifikowania przychodów z tytułu udziału kapitałowego wypłaconego Panu w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej do przychodów z tytułu praw majątkowych jest błędne.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, z 2005r., poz. 60 ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego(...)na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 29 kwietnia 2005r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.Wypełniając dyspozycje art. 14§ 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie.

Wskazał, iż jest wspólnikiem spółki jawnej, z której zamierza wystąpić. W związku z powyższym zostanie Panu wypłacony udział kapitałowy zgodnie z art. 65 Kodeksu Spółek Handlowych. Ponadto, jak wskazał Pan w złożonym wniosku jest Pan również udziałowcem spółki z o.o. i zamierza sprzedać swoje udziały.

Powstały w ten sposób przychód – Pana zdaniem – stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym (...) i winien być opodatkowany łącznie.Oświadczył Pan, że w stosunku do Pana nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 22. § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. – Kodeks spółek handlowych (D.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

W myśl art. 65 § 1 tej ustawy - w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Udział kapitałowy wypłacany jest w pieniądzu, chyba że umowa spółki przewiduje inny sposób rozliczenia, a rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika do używania zwraca się w naturze. Ponieważ przychód ten został uzyskany w wyniku prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.)

Natomiast przychód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. podlega opodatkowaniu jako przychód z kapitałów pieniężnych , o którym mowa w art. 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwestie zasad opodatkowania w/w przychodów omówiono szczegółowo w postanowieniach w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 28 lipca 2005r. Nr PD-415/5/ES/05 oraz PD-415/10/ES/05.

Z powyższego wynika zatem, iż Pana stanowisko dotyczące zakwalifikowania przychodu z tytułu wypłaty Panu udziału kapitałowego do przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w przepisach art. 18 powołanej wyżej ustawy jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie – stosownie do przepisu art. 14a§4,w związku z art.236§1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu.W myśl art. 236§2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj