Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chojnicach
DFP/415-1/05
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFP/415-1/05
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Chojnicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe


Pytanie podatnika
Czy w związku z przekształceniem spółki małżeńskiej w działalność gospodarczą prowadzoną na imię jednego z małżonków podatniczka ma obowiązek kontynuacji prowadzenia ksiąg rachunkowych?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2005r., uzupełnionego dnia 13 stycznia 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie prowadzenia w 2005r. właściwych ksiąg podatkowych

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach

stwierdza, że

stanowisko Pani przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do dnia 31 grudnia 2004r. prowadziła Pani wraz z mężem aptekę opierając się o wpis do działalności gospodarczej wystawiony na imię obojga małżonków. W 2004r. osiągnęli Państwo obroty przekraczające nieznacznie równowartość 800.000 euro ( o około 50.000,00zł).

Od dnia 1 stycznia 2005r. w związku z wejściem w życie przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004r. prowadzona przez Panią działalność gospodarcza oparta jest o wpis do ewidencji osoby fizycznej ( bez męża ).

Tym samym, w Pani rozumieniu, doszło do przekształcenia „firmy małżeńskiej” w firmę jednoosobową osoby fizycznej.

Ponadto podała Pani, że zostały dopełnione wszelkie formalności:

  1. posiada Pani nowy „zmieniony” wpis do działalności gospodarczej wydany przez Burmistrza Miasta
  2. posiada Pani „nowy” wpis regon wydany przez Wojewódzki Urząd Statystyczny
  3. na dzień zmiany formy ( 01.01.2005r.) sporządzony został remanent, w celu właściwego rozliczenia podatku dochodowego – w roku 2004 na dwie osoby , a w roku 2005 na jedna osobę.

W związku z przekształceniem „firmy małżeńskiej” w firmę jednoosobową od dnia 01 stycznia 2005r. prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, gdyż zdaniem Pani z powodu zmiany formy prawnej prowadzonej firmy nie jest Pani zobligowana do prowadzenia w 2005r. ksiąg rachunkowych, co według Pani znajduje potwierdzenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i tak:

  • w art.22g ust.12 określono sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych w razie takiej zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa, która skutkuje wstąpieniem we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy w zmienionej formie prawnej
  • w art. 22g ust.13 pkt 4 wymieniono zmianę działalności wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywana przez jednego małżonka , jednak tylko w zakresie przepisów ust.12 dotyczących sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych.

Odrębne potraktowanie zmiany firmy „małżeńskiej” na firmę jednego z małżonków w art.22g ust.13 oraz zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa w art.22g ust.12 wskazuje na to , że są to dwie odrębna sytuacje. W pierwszej z nich, a w takiej się Pani znajduje , nie ma mowy o przejęciu wszystkich praw i obowiązków, więc i obowiązku prowadzenia ksiąg.

Dodatkowo podaje Pani, że rodzaj prowadzonych ksiąg nie wpływa na wysokość zobowiązań podatkowych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz na podstawie obowiązujących przepisów stwierdza się , że stanowisko Pani zajęte we wniosku z dnia 10 stycznia 2005r. nie jest prawidłowe, a przywołane we wniosku przepisy art.22g ust.12 i 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 poz.176 z późniejszymi zmianami ) nie mają zastosowania w opisanym stanie faktycznym sprawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika bowiem, że nastąpiła zmiana działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną wyłącznie przez jednego z małżonków , a w „nowym” zmienionym zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 17 grudnia 2004r. organ ewidencyjny jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazał dzień 1.07.2001r., co świadczy jednoznacznie o tym , że nie zlikwidowała Pani prowadzonej działalności gospodarczej.

A zatem w sytuacji, gdy zarówno nie doszło do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej jak i jej likwidacji, w niniejszej sprawie zachodzi ciągłość podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą i kontynuacja jego bytu prawnego.

Stosownie do przepisu art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody , w rozumieniu art.14, za poprzedni rok podatkowy wynosiły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Tak więc w okolicznościach, gdy nie zachodzi zarówno zmiana formy organizacyjno- prawnej działalności prowadzonej przez Panią jak i jej likwidacja ma zastosowanie przepis art.24a ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy którego z uwagi na to, że w 2004r. obroty z prowadzonej działalności gospodarczej przekroczyły równowartość 800.000 euro jest Pani zobligowana do prowadzenia w 2005r. ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z brzmieniem z art. 14b §1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) pisemna interpretacja udzielona na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast, co wynika z art.14b § 2 , tutejszy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla Pani – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Końcowo podaje się, że interpretacja udzielona na podstawie art.14a § 1 ustawy Ordynacji podatkowej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj