Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-2/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-2/05
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adaptacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na budowę wewnątrz wynajmowanego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej lokalu użytkowego drewnianej antresoli można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 03.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia jako koszt nakładów ponoszonych w związku z adaptacją nowego lokalu handlowego (który nie jest własnością podatnika), bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność handlową i zamierza wynająć pomieszczenie użytkowe do prowadzenia działalności. Lokal ten zamierza adaptować na swoje potrzeby, gruntownie je remontując i przebudowując.

Zdaniem podatnika nakłady, które ponosi w związku z adaptacją w/w lokalu, w tym na budowę antresoli i poręczy, mimo że ich wartość przekracza 3.500,00 zł, powinny być zaliczone bezpośrednio w koszty.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. “c” ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Jeżeli zatem wykonane prace powodują ulepszenie środka trwałego, to wydatki te stanowią inwestycję, w tym wypadku inwestycję w obcych środkach trwałych.

Zgodnie z przepisem art. 22a ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera legalnej definicji „inwestycji w obcych środkach trwałych”, a jedynie w art. 22g ust. 7 reguluje sposób ustalania ich wartości początkowej, odsyłając do zasad ogólnych ustalania wartości początkowej środków trwałych zawartych w ust. 3 – 5 cyt. artykułu.

Przepisy cyt. ustawy w art. 22j ust. 4 pkt 1 dają podatnikowi przywilej samodzielnego ustalania stawki amortyzacyjnej dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, jednak dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Z przedstawionego stanu faktycznego i odpowiadającego mu stanu prawnego można wywieść, że inwestycją w obcych środkach trwałych będą w tym przypadku nakłady podatnika na nie stanowiący jego własności środek trwały (budynek), w tej części, w której spowodują jego ulepszenie, tj. na przebudowę, rozbudowę, modernizację i adaptację budynku dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.

Reasumując: nakłady na ulepszenie nie stanowiącego własności podatnika środka trwałego, jako inwestycja w obcych środkach trwałych, są swego rodzaju środkiem trwałym i podlegają odpisom według indywidualnych stawek amortyzacyjnych, z zachowaniem warunków wymienionych w cyt. wyżej przepisie art. 22j, ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj