Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/50/05
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/50/05
Data
2005.07.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nabycie nieruchomości
zamiana
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przychód z zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na nieruchomość podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ),po rozpatrzeniu wniosku Pana ... zam.... z dnia 09.05.2005r. (data wpływu 09.05.2005r.), uzupełnionego w dniu 30.05.2005r. (data wpływu uzupełnienia 30.05.2005r.) dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na nieruchomość,
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza że Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E
W dniu 09.05.2005r. Pan ... zam. ....., wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 30.05.2005r.


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:
W dniu 07.07.2004r. zamieniłem notarialnie działkę nr 28/24 położoną w miejscowości X na spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania położonego w Y
Wartość mieszkania jak i działki wynosiła po 70.000,00zł. Zamiana nastąpiła bez żadnych dopłat.
W dniu 23.04.2005r. ze względów losowych nastąpiła zamiana w/w nieruchomości "w drugą stronę" również bezgotówkowo i bez żadnych dopłat.
Nie uzyskałem z tego tytułu żadnych przychodów.Dlaczego mam więc płacić dodatkowo podatek w wysokości 10%.
W dniu 30.05.2005r. Pan ... w odpowiedzi na wezwanie tut. organu podatkowego z dnia 20.05.2005r. (data doręczenia 25.05.2005r.) znak: ... uzupełnił przedmiotowy wniosek w zakresie stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie jn.
Nieruchomość położoną w miejscowości X nabyłem aktem darowizny w dniu 18.08.1994r.
Przedmiotem drugiej zamiany w dniu 23.04.2005r. była zamiana własnościowego spółdzielczego prawa do mieszkania w Y na nieruchomość (działka) nr 28/24 położoną w miejscowości X.
Ponadto w kwestii mojego stanowiska w sprawie informuję, że nie powinienem zapłacić zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%.

Stanowisko organu podatkowego:
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a i lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest (z pewnymi zastrzeżeniami) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku zamiany okres ten odnosi się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powołana wyżej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, sięgnąć więc należy do definicji nieruchomości zawartej w kodeksie cywilnym, w szczególności w art. 46 § 1 . Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności, dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku. Wyjątek od tej zasady wynika z treści art. 235 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym odrębną własność mogą stanowić budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gminy przez wieczystego użytkownika.


Przez zbycie należy rozumieć przeniesienie własności lub innych praw. Zaś ze zbyciem odpłatnym mamy do czynienia wówczas, gdy podmiot przenoszący własność lub inne prawo (podmiot dokonujący zbycia) w zamian otrzymuje lub ma otrzymać ekwiwalent w postaci korzyści majątkowej. Podstawową formą odpłatnego zbycia jest niewątpliwie sprzedaż. Odpłatnym zbyciem rzeczy i praw jest także między innymi zamiana, przeniesienie własności (w tym zniesienie współwłasności ) rzeczy lub prawa w zamian za wierzytelność, przeniesienie własności rzeczy lub prawa w miejsce wykonania zobowiązania.

Zbycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej stanowi odrębne źródło przychodów określone przez w/w przepis. Przychodów z tego źródła nie łączy się z dochodami z innych źródeł (art. 28 ust. 1). Przychody te podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 w/w ustawy. Wysokość zryczałtowanego podatku wynosi 10% uzyskanego przychodu.
Z uwagi jednak na treść art. 21 ust. 1 pkt 32 cyt. ustawy nie każda tego rodzaju czynność musi łączyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. W myśl tego przepisu wolne od podatku są te przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, które zostaną w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży przeznaczone na cele określone w tym przepisie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a. W myśl art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższe przepisy nie mają zastosowania, jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.
Z kolei w myśl art., 21 ust. 1 pkt 32a cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu, udziału w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)
- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a) - c) .


Z powyższego wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w ustawie jest wyłącznie wydatkowanie otrzymanych środków pieniężnych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) oraz zamiana dokonana zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32a cyt. ustawy.


Z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na nabycie np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na to nabycie. Jednakże w określonych przypadkach zwolnieniem, o którym mowa, mogą być objęte również przychody uzyskane na poczet ceny (zadatek, przedpłata) i wydatkowane na nabycie prawa do lokalu przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży, jeżeli ich otrzymanie przez sprzedawcę zostało udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilnoprawnym.
Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 kodeksu cywilnego zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności nieruchomości i zapłacenia sprzedawcy ceny. Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353 1 kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.
Z punktu widzenia powołanego przepisu momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na nabycie określonych w tym przepisie rzeczy lub praw jest data faktycznego wydatkowania przychodu, np. data dokonania wpłat do spółdzielni mieszkaniowej, data dokonania przedpłaty na poczet ceny określonej w umowie przedwstępnej i umowie sprzedaży. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych nie z faktem zawarcia umowy, lecz z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w tej umowie (otrzymanych w związku z transakcją sprzedaży).
W myśl art. 603 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży (art. 604 k. c.).

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 07.07.2004r. zamienił Pan notarialnie działkę nabytą aktem darowizny w dniu 18.08.1994r., na spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania.
Wartość mieszkania jak i działki wynosiła po 70.000,00zł.
Zamiana nastąpiła bez żadnych dopłat. W dniu 23.04.2005r. ze względów losowych nastąpiła powrotna zamiana w/w nieruchomości, tj. własnościowego spółdzielczego prawa do mieszkania na nieruchomość (działka) również bezgotówkowo i bez żadnych dopłat.

W przedstawionym stanie faktycznym transakcja zamiany dokonana w dniu 07.07.2004r. nie stanowi dla Pana przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Natomiast w przypadku transakcji dokonanej w dniu 23.04.2005r. odpłatne zbycie w drodze zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym nie zostały spełnione przesłanki zwolnienia określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i pkt 32a (podatnik nie uzyskał środków finansowych - transakcja dotyczyła zamiany a nie sprzedaży ; zamiana nastąpiła bez dopłat z uwagi na równą wartość zamienianych rzeczy ; zamiana nie dotyczy nieruchomości i praw wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32a lit. a) - c) - przedmiotem zamiany było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i nieruchomość /działka/). Odpłatne zbycie w drodze zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlega więc opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem, zgodnie z art. 28 ust. 1, ust. 2 i ust. 4.
Do Podatnika nie ma również zastosowania przepis art. 28 ust. 2a cyt. ustawy, wmyśl którego zasada o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie dotyczy podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), gdyż transakcja nie dotyczyła sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych.
W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw. Przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
W przypadku odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek wspólny małżonków, przychody z tego tytułu opodatkowuje się osobno u każdego z nich w proporcji wynoszącej 50% zgodnie z art. 6 ust.1 cyt. ustawy.
Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, iż Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
alenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00zł uiszczanej w znakach opłaty skarbowej.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj