Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0714/04
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0714/04
Data
2005.08.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy w związku z likwidacją zwolnienia przedmiotowego zawartego w treści art. 17 ust. 1 pkt 4o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – z dniem 1 stycznia 2005r. zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy są przychodem wspólnoty mieszkaniowej podlegającym opodatkowaniu?


Stan faktyczny:

Podatniczka jest właścicielką firmy zajmującej się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zasady powstawania i funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych regulują przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r., nr 80, poz. 903 ze zm.). Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.).

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli lokali wchodzących w skład danej nieruchomości w celu rozliczania wspólnie ponoszonych wydatków związanych z utrzymaniem danej nieruchomości.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Tym samym wszelkie wpłaty pieniężne dokonane przez członków wspólnoty stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej – jako otrzymane pieniądze – przychód.

Jednocześnie do wpłat tych nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., gdyż nie są to zaliczki na poczet dostaw towarów czy usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, lecz zaliczki na pokrycie ponoszonych przez wspólnotę kosztów.

Z wpłat członków wspólnoty pokrywane są bieżące wydatki związane z zarządem nieruchomością wspólną oraz z mediami (energii elektryczna, cieplna, gaz, woda, ścieki, wywóz śmieci itp.). część wpłat członków dokonywana jest na odrębny rachunek bankowy tworząc fundusz remontowy przeznaczony na pokrycie kosztów remontów danej nieruchomości. Oprócz wpłat członków przychodem wspólnoty są także wpłaty z pożytków z nieruchomości wspólnej oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Wniesione wpłaty członków na wspólnie ponoszone koszty związane z utrzymaniem danej nieruchomości po zakończeniu roku kalendarzowego podlegają rozliczeniu z poszczególnymi członkami wspólnoty. Rozliczeniu takiemu nie podlegają natomiast wpłaty dokonane przez członków na fundusz remontowy. Wiąże się to z wielkością kosztów remontów, na pokrycie których zbieranie środków trwa przez długi okres czasu.

W konsekwencji wszystkie wpłaty są dla wspólnoty mieszkaniowej przychodem.

Natomiast wydatki poniesione zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. stanowią dla wspólnoty koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, jeżeli we wspólnocie mieszkaniowej powstanie różnica pomiędzy uzyskanymi przychodami a poniesionymi kosztami, która po zakończeniu roku powinna być rozliczona z członkami wspólnoty – to różnica ta stanowi dla wspólnoty mieszkaniowej dochód.

Jednocześnie, dochód ten jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy z dnia 15 lutego 1992r. – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r. – zgodnie z którym dochody wspólnot mieszkaniowych zwolnione są od podatku w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty. Zwolnienie to obowiązuje nadal, gdyż zostało ustawą z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) przedłużone do 31 grudnia 2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj