Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przasnyszu
US-22/PO II/443/6-1/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-22/PO II/443/6-1/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Przasnyszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
infrastruktura towarzysząca
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do opodatkowania robót budowlanych związanych z budową budynku gospodarczego, który będzie wykorzystywany przez lokatorów wielorodzinnego budynku mieszkalnego do przechowywania opału?


Pismem z dnia 15.04.2005r. podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny opisany we wniosku:

„X” planuje w 2005r. wybudować budynek mieszkalny, wielorodzinny. Ponieważ będzie to obiekt nie podpiwniczony z ogrzewaniem piecowym, w zamian piwnic planuje się wybudowanie budynku gospodarczego, który będzie wykorzystywany przez lokatorów do przechowywania opału.

Wnioskodawca wystąpił z pytaniem, czy stawka podatku VAT ma wynosić 7% od całego przedsięwzięcia, czy tylko od budowy budynku mieszkalnego, a od budynku gospodarczego 22%.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) budynek gospodarczy stanowi infrastrukturę towarzyszącą w ramach przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego i podatek VAT od całego zadania powinien być naliczony przez wykonawców w wysokości 7%. Dodatkowym argumentem interpretacji Podatnika jest fakt, że gdyby te pomieszczenia gospodarcze znajdowały się w piwnicach budynku, podatek VAT wynosiłby 7%.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W ust. 2 cytowanego wyżej art. 146 podano, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Jak stanowi art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 07.07.1994r. – Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) przez małą architekturę należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

1) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,

2) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,

3) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

Ponieważ definicja infrastruktury towarzyszącej w myśl cyt. wyżej przepisów nie obejmuje budynków gospodarczych przeznaczonych do przechowywania opału przez mieszkańców budynków mieszkalnych, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie tych obiektów podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22% wynikającej z art. 41 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym należy uznać, że Podatnik nie może zastosować stawki 7% właściwej dla budownictwa mieszkaniowego do opodatkowania robót budowlano – montażowych związanych z całym przedsięwzięciem.

Zatem stanowisko Podatnika wyrażone w zapytaniu należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj