Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/1/48/28/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/48/28/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
garaż
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Wnioskodawca wskazał w piśmie, iż w ramach swojej działalności wykonuje głównie usługi montażu bram garażowych i automatyki, elektronicznych systemów zabezpieczeń, systemów centralnego odkurzania (instalacja PVC z jednostką centralną). Podatnik zaznacza, że roboty te są wykonywane w wolnostojących garażach oraz innych budynkach gospodarczych związanych z budownictwem mieszkaniowym, które można podzielić na trzy przypadki:
1. Roboty budowlane w wyżej wskazanych budynkach, które w ramach projektu zagospodarowania działki budowlanej stanowią część inwestycji, w skład której wchodzi obiekt główny, tj. budynek mieszkalny PKOB 11 oraz infrastruktura towarzysząca tej inwestycji.
2. Roboty budowlane w wyżej wskazanych budynkach w ramach nowej inwestycji przy już istniejącym budynku mieszkalnym na tej samej działce budowlanej - mieszkaniowej.
3. Roboty budowlane lub remontowe wykonywane w już istniejących wyżej opisanych budynkach znajdujących się na wspólnej działce z budynkiem mieszkalnym.


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się
stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
W myśl art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy o VAT rozumie się:
1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe, telekomunikacyjne,
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Należy również wskazać, że jeżeli opisane przez Pana we wniosku usługi świadczone są w związku z wykonywaniem obiektu budownictwa mieszkaniowego, które w ramach projektu organizacyjno - technicznego stanowią część inwestycji, w skład której wchodzi obiekt główny, tj. budynek mieszkalny PKOB 11 oraz infrastruktura towarzysząca tej inwestycji bezpośrednio z nią związana, wówczas do opodatkowania tych robót stosuje się stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla całego zadania inwestycyjnego objętego tym projektem.
A zatem, jeżeli projekt organizacyjno - techniczny budowy zawiera w planie inwestycji pod nazwą "Budynek mieszkalny" również obiekty pomocnicze z nim związane oraz infrastrukturę niezbędną do właściwego funkcjonowania obiektu, o którym mowa, to całe zadanie inwestycyjne objęte tym projektem ma obniżoną 7% stawkę podatku od towarów i usług. Jeżeli natomiast, roboty budowlane, o których mowa wyżej nie stanowią części inwestycji, w skład której wchodzi ww. obiekt główny, wówczas zastosowanie znajduje 22% stawka podatku od towarów i usług.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż tylko w pierwszym opisanym przez podatnika przypadku można zastosować stawkę podatku 7%, gdyż jak podatnik twierdzi roboty budowlane wykonywane są w wolnostojącym budynku garażu oraz w innych budynkach gospodarczych, które w ramach projektu zagospodarowania działki budowlanej stanowią część inwestycji, w skład której wchodzi obiekt główny, tj. budynek mieszkalny PKOB 11 oraz infrastruktura towarzysząca tej inwestycji. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach nie można zastosować stawki VAT 7%, gdyż przedmiotowych robót budowlanych i montażowych nie można zaliczyć do usług wykonywanych w zakresie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, ponieważ nie odpowiadają one żadnej z definicji infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wymienionej w art. 146 ust. 3 ustawy o VAT. Robót tych nie można również zaliczyć do usług remontowych budownictwa mieszkaniowego, ponieważ nie są wymienione w wyżej wskazanym art. 2 ust. 12 ustawy o VAT jako obiekty budownictwa mieszkaniowego. A zatem w tych dwóch przypadkach znajduje zastosowanie stawka 22% podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj