Interpretacja Prezydenta Miasta Sieradza
WFN/P/3110/64/2005
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WFN/P/3110/64/2005
Data
2005.07.18



Autor
Prezydent Miasta Sieradza


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
grunty rolne
podatek od nieruchomości
podatek rolny


Pytanie podatnika
Czy nabyty przez Spółkę z o.o. grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako grunt orny, na którym Spółka nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym czy podatkiem od nieruchomości?


Prezydent Miasta Sieradz działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 21 czerwca 2005r. Spółki z o.o. z siedzibą w Sieradzu, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 27 czerwca 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki z o.o. z siedzibą w Sieradzu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny:Jak wynika z pisma i dołączonych aktów notarialnych (z dnia 15.04.2004r. - repertorium A .../2004 i z dnia 29.09.2004r. - repertorium A .../2004) Spółka nabyła 0,7145 ha gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako RIVa, RIVb, RV (grunt orny IVa, IVb i V klasy). Mimo, że grunty te są w posiadaniu Spółki, to Spółka nie prowadzi na nich żadnej działalności gospodarczej. Sp. z o.o. stoi na stanowisku, że nabyte grunty do czasu faktycznego rozpoczęcia prowadzenia na nich działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, a nie o wiele wyższym podatkiem od nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Prezydent Miasta Sieradz wyjaśnia:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) podstawą wymiaru podatków i świadczeń są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji gruntów zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), w którym ustawodawca enumeratywnie wymienił rodzaje użytków gruntowych oraz sposób ich oznaczenia (symboli) w ewidencji gruntów i budynków, Tym samym, klasyfikacja gruntu wynikająca z tej ewidencji decyduje o sposobie jego opodatkowania. W myśl przepisu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej to grunty, na których w rzeczywistości wykonywane są czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku, pomimo faktu, że są w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.W świetle powyższego, grunty nabyte przez Spółkę z o.o. sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne są wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, pod warunkiem, że nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Przedmiotowe grunty, w przedstawionym stanie faktycznym objęte są przepisami ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 ze zm.). Zajęcie ich na działalność gospodarczą spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj