Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US-I-1A-415-10/05
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1A-415-10/05
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
domena internetowa
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów


Pytanie podatnika
W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( 10 czy 14 ) należy ewidencjonować wydatki poniesione na zakup prawa do domeny internetowej?


W dniu 23.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. ewidencjonowania poniesionych wydatków na zakup prawa do domeny internetowej w następującej sytuacji:

Pan ( ... ) jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie : sprzedaż detaliczna poza siecią sklepową, gdzie indziej nie sklasyfikowana; działalność związana z informatyką. Pan ( ... ) korzysta z opodatkowania w formie zasad ogólnych. W ramach prowadzonej działalności wykupił prawo - dzierżawę na jeden rok do kilku programów , tzw. domen, które ma zamiar odsprzedać innym użytkownikom.

W związku z powyższym Pan ( ... ) składa zapytanie polegające na tym ,czy w/w koszty muszą być zaliczane do kol..10 - "Zakup towarów handlowych" w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, czy też w kol. 14 - "Pozostałe koszty".

Według objaśnienia do kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest ona przeznaczona do rejestrowania zakupów materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Czynsz dzierżawny nie spełnia kryteriów kolumny 10 w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Kolumna 14 wymienia czynsz za lokale. Omawiana na wstępie dzierżawa nie dotyczy najmu nieruchomości lub temu podobnych rzeczy materialnych.

Pan ( ... ) faktycznie czynsz dzierżawny zaksięgował w kol. 14, kierując się definicją Ministra Finansów, dotyczącą treści co powinno być księgowane w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a kosztów czynszu tam nie ma.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko Pana ( ... ) w wyżej przedstawionej sprawie.

Na mocy art. 24a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm. ) podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, winni dokonywać w nich zapisów zgodnie z odrębnymi przepisami. W takim przypadku ma zastosowanie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152 poz. 1475 ze zm. ).

Na podstawie unormowań w § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152 , poz.1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi oprócz faktur VAT, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących, odpowiadającym warunkom określonym w odrębnych przepisach, mogą być inne dowody wymienione w § 13 i 14 (dowody wewnętrzne), stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej, zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów został określony w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia. W księdze , kolumny od 10 do 14 służą do ewidencjonowania operacji gospodarczych związanych z ponoszonymi kosztami. Zgodnie z pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 10 przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Definicja w/w pojęć została określona w § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Stosownie do tego przepisu prawo do domeny internetowej nie zalicza się do towarów. Z kolei pkt 14 wyżej cytowanych objaśnień stanowi, iż kolumna 14 przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów ( poza wymienionymi w kolumnach 10-13) ), z wyjątkiem kosztów , których zgodnie z art.23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki jak :czynsz za lokal , opłatę za energię elektryczną , gaz, wodę , c.o., opłatę za telefon , zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych ,składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów dowód potwierdzający poniesienie wydatku na zakup prawa do domeny internetowej winien zostać zaewidencjonowany w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W pkt 14 objaśnień do podatkowej księgi zawarto stwierdzenie ,iż kolumna 14 "pozostałe wydatki" służy do ujęcia wydatków, które nie podlegają ujęciu w kolumnach 10-13. Poniesiony przez Pana wydatek spełnia przesłanki tego zapisu. Okoliczność , iż taki rodzaj wydatków nie został wymieniony w tym przepisie nie jest przeszkodą w tym przypadku . W pkt 14 zawarto przykładowy katalog wydatków podlegających tu ujęciu o czym świadczy zapis "w szczególności takie wydatki".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj