Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443-11/NO18/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443-11/NO18/05
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
środek trwały
użytkowanie wieczyste
współwłasność


Pytanie podatnika
Podatnik nabył od Gminy prawo użytkowania wieczystego gruntów. Akt notarialny został sporządzony na imię i nazwisko podatnika oraz jego żony, jako współwłasność małżonków. Grunt, którego dotyczy prawo użytkowania wieczystego został przeznaczony do działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika opodatkowanej podatkiem VAT i wraz z usadowionym na nim budynkiem ujęty w ewidencji środków trwałych jako majątek firmy. Faktura VAT za opłatę tytułem użytkowania wieczystego jest wystawiona na małżonków zgodnie z aktem notarialnym, bez numeru identyfikacyjnego NIP. Czy na podstawie tak wystawionej faktury podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z tej faktury od podatku należnego pozostałego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 , poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23.05.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik nabył od Gminy prawo użytkowania wieczystego gruntów. Akt notarialny został sporządzony na imię i nazwisko podatnika oraz jego żony, jako współwłasność małżonków. Grunt, którego dotyczy prawo użytkowania wieczystego został przeznaczony do działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika opodatkowanej podatkiem VAT i wraz z usadowionym na nim budynkiem ujęty w ewidencji środków trwałych jako majątek firmy. Faktura VAT za opłatę tytułem użytkowania wieczystego jest wystawiona na małżonków zgodnie z aktem notarialnym, bez numeru identyfikacyjnego NIP.

Pytanie i przedstawione stanowisko podatnika w sprawie.

Czy na podstawie tak wystawionej faktury podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z tej faktury od podatku należnego pozostałego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem podatnika prawo do odliczenia podatku podatnikowi przysługuje, ponieważ prawo użytkowania gruntu dotyczy w tym przypadku majątku prowadzonej firmy, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonuje sprzedaży opodatkowanej

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 96 ust. 2 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, o których mowa w art. 88 ust. 1, tj. między innymi do towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Wyłączenie to nie dotyczy jednakże, w myśl przepisów art. 88 ust. 3 wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (tj. zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji) oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Jak wcześniej wspomniano podstawą do odliczenia podatku jest otrzymana przez podatnika faktura VAT, z której podatek naliczony wynika.

Zasadnicze elementy jakie powinna zawierać faktura określone zostały w art. 106 ust. 1 wspomnianej na wstępie ustawy. Szczegółowo zaś dane jakie powinna posiadać faktura VAT są wymienione w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).Zgodnie z przytoczonym przepisami faktura powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 10 i 113) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”, podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.4) nazwę towaru lub usługi 5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto) 7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż bez kwoty podatku ( wartość sprzedaży netto) 8) stawki podatku9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów ( usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.11) wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku ( wartość sprzedaży brutto ) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.12) Kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażoną cyframi i słownie.

W świetle wymienionych unormowań faktura VAT powinna zawierać m.in. NIP sprzedawcy i nabywcy. W omawianej sprawie sprzedawca w wystawionej fakturze nie wykazał NIP-u nabywcy. Zgodnie z § 21 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. wadliwość należy skorygować notą korygującą. W związku z tym tego rodzaju wadliwość rzutuje na prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z takiej faktury. Przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje to prawo określone zostały w art. 88 ustawy o podatku VAT oraz w § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). W przepisach tych nie przewidziano utraty z tytułu wymienionej wadliwości.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, tut. organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj