Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/43/2005/EC
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/43/2005/EC
Data
2005.07.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kapitał rezerwowy
nadwyżki
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
czy przekazanie nadwyżki środków z funduszu organizacyjnego pozostałej po zakończeniu procesu tworzenia administracji i organizowania sieci przedstawicielstw Spółki na kapitał rezerwowy powoduje powstanie obowiązku podatkowego w spółce.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy przekazanie nadwyżki środków z funduszu organizacyjnego pozostałej po zakończeniu procesu tworzenia administracji i organizowania sieci przedstawicielstw Spółki na kapitał rezerwowy powoduje powstanie obowiązku podatkowego w spółce - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, w związku z rozpoczęciem działalności ubezpieczeniowej w Polsce w 2001 r. utworzyła fundusz organizacyjny z przeznaczeniem na tworzenie administracji zakładu ubezpieczeń i organizowanie sieci przedstawicielstw. Środki te, przeznaczone na utworzenie funduszu organizacyjnego, otrzymane przez Spółkę od jej zagranicznego akcjonariusza, nie zostały zaliczone do przychodów Spółki. Obecnie okazało się, że środki zgromadzone w funduszu organizacyjnym przekraczają kwoty niezbędne na stworzenie administracji i organizowanie przedstawicielstw. W rezultacie, w związku z rozważanym podjęciem uchwały o zakończeniem procesu organizacji w Spółce ma nastąpić rozwiązanie funduszu organizacyjnego i przekazanie pozostałych środków na kapitał rezerwowy. Dopuszczalność dokonania powyższej czynności została potwierdzona w piśmie Urzędu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z dnia 02.07.2003 r. skierowanym do Spółki. Ponadto ze statutu oraz oświadczenia akcjonariusza Spółki wynika, że środki z funduszu organizacyjnego w Spółce nie podlegają zwrotowi.

Statut Spółki przewiduje, że "w przypadku nie wykorzystania środków funduszu organizacyjnego w ciągu 2 lat od daty zarejestrowania Spółki, Walne Zgromadzenie może przekazać pozostałe środki na kapitał rezerwowy".

W świetle powyższego, Spółka otrzymując środki na fundusz organizacyjny stała się ich faktycznym właścicielem, a po zakończeniu procesu tworzenia administracji zakładu i organizowania sieci przedstawicielstw, nie będzie zobowiązana do ich zwrotu akcjonariuszowi.

Zdaniem Spółki przeksięgowanie nadwyżki środków z funduszu organizacyjnego na kapitał rezerwowy nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w Spółce. Powyższe stanowisko Spółka opiera na stwierdzeniu, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisów, na podstawie których przeksięgowanie niewykorzystanej części funduszu organizacyjnego na kapitały rezerwowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ponadto, słuszność swojego stanowiska Spółka uzasadnia faktem, że jeżeli sama wpłata na fundusz organizacyjny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, również niewykorzystana część tych środków nie powinna stanowić przychodu podatkowego.

Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu zawiera art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Przychody wymienione w w/w artykule cechuje to, że są to przysporzenia majątkowe o trwałym charakterze, powodujące przyrost majątku podatnika bądź też zmniejszenie jego zobowiązań.

Jednocześnie, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego albo funduszu statutowego w banku państwowym albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Słuszne jest zatem stanowisko Spółki, iż w przypadku, gdy Spółka jest właścicielem środków zgromadzonych w funduszu organizacyjnym, to w momencie ich przeksięgowania na kapitał rezerwowy nie powstaje po stronie Spółki przychód; środki te są jedynie przesuwane w obrębie pasywów Spółki. Nie dochodzi więc do jakiegokolwiek faktycznego przysporzenia majątkowego po stronie Spółki. Tym samym, skoro wpłata na fundusz organizacyjny nie stanowi przychodu podatkowego, nie będzie nim również niewykorzystana część tych środków, przekazana na fundusz rezerwowy po zakończeniu procesu organizacyjnego ubezpieczyciela.

W świetle powyższego, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu słuszne jest stanowisko przedstawione we wniosku, że niewykorzystana część funduszu organizacyjnego, przekazana na kapitał rezerwowy nie powoduje u Spółki powstania obowiązku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)


Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj