Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.IV-406/28/2005/VAT
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-406/28/2005/VAT
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatnik czynny
rolnik ryczałtowy
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o udzielenie pisemnej informacji, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usługi jednocześnie nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Podatnik jest rolnikiem ryczałtowym. Produkty rolne produkowane w jego gospodarstwie rolnym są sprzedawane wyłącznie podmiotom nie będącym podatnikami podatku VAT. Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne. Oświadcza, że nie jest podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowanym podatnikiem na terenie działania innego urzędu skarbowego oraz nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w jakikolwiek inny sposób i nie ma możliwości zaliczenia podatku VAT do kosztów działalności gospodarczej. Podatnik poniósł wydatki na inwestycję w ww. gospodarstwie rolnym - wymianę agregatu chłodniczego, instalacji chłodniczej i adsorbera w przechowalni jabłek (zakupy udokumentowane są fakturami VAT).


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60-tekst jednolity), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie przepisów art. 2 pkt 19, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm), w indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 11.07.2005r.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny i stanowisko podatnika w sprawie:

Jest Pani rolnikiem ryczałtowym. Produkty rolne produkowane w Pani gospodarstwie rolnym są sprzedawane wyłącznie podmiotom nie będącym podatnikami podatku VAT. Prowadzi Pani gospodarstwo rolne.

Oświadcza Pani, że:

- nie jest podatnikiem podatku VAT,

- nie prowadzi działalności gospodarczej,

- nie jest Pani zarejestrowanym podatnikiem na terenie działania innego urzędu skarbowego

oraz

- nie ma Pani możliwości odzyskania podatku VAT w jakikolwiek inny sposób i nie ma możliwości zaliczenia podatku VAT do kosztów działalności gospodarczej.

Poniosła Pani wydatki na inwestycję w ww. gospodarstwie rolnym - wymianę agregatu chłodniczego, instalacji chłodniczej i adsorbera w przechowalni jabłek (zakupy udokumentowane są fakturami VAT).

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. nr 14 z 2000 r. poz.176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. i br. przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów m.in. z działalności rolniczej (za wyjątkiem prowadzenia przez rolnika działów specjalnych produkcji rolnej). Zatem odzyskanie podatku od towarów poprzez zwiększenie kosztów w podatku dochodowym o nieodliczony podatek od towarów i usług nie jest możliwe.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz. 535 z 5 kwietnia 2004r. z późn.zm.)- zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę produktów rolnych (towarów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy) pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zgodnie z pojęciem ze słowniczka do ww. ustawy w art. 2 pkt 19 napisano "ilekroć w przepisach jest mowa o rolniku ryczałtowym- rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Zgodnie natomiast z brzmieniem art. 96 ust. 3 ww. ustawy-podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 - mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, obniżenie kwoty lub zwrot podatku naliczonego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatnicy podatku od towarów i usług mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną (gdy podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) lub w przypadku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną (gdy podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku), podatnicy mogą zaliczyć nie odliczony podatek do kosztów uzyskania przychodów, tj. mogą skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego.

W przypadku beneficjentów, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami korzystają ze zwolnień podatkowych, tj. nie mogą zaliczyć nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów może on stanowić koszt kwalifikowany.

Na podstawie analizy posiadanej dokumentacji Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza, że nie figuruje Pani w ewidencji podatników podatku od towarów i usług tut. Urzędu, tym samym nie jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, jak również nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie działania tut. Urzędu. Wobec powyższego nie ma Pani możliwości odzyskania podatku VAT w oparciu o ww. przepisy art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zawarła Pani dnia 24.06.2004r. Umowę nr X z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie na realizację przedsięwzięcia w ramach programu SAPARD (- Poprawa efektywności sektora rolno-spożywczego, inwestycje w gospodarstwie rolnym, zwiększenie różnorodności produkcji gospodarstw rolnych), co uniemożliwia ubieganie się o zwrot podatku od towarów i usług zgodnie z zapisem § 27a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach programu SAPARD w przypadku beneficjentów, którzy zawarli taką umowę przed 1 maja 2004r.

Umowa zawarta przez Panią określa warunki i tryb udzielenia przez Agencję beneficjentowi pomocy finansowej z funduszy Unii Europejskiej i z funduszy krajowych.

Przedmiotem umowy jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na zakupie instalacji kontrolowanej atmosfery do przechowalni jabłek i instalacji chłodniczej do jednej komory przechowalni jabłek.

Koszt całkowity inwestycji wyniósł - 114.863 zł. Udział własny w kosztach kwalifikowanych wyniósł - 64.863 zł, co stanowi 56,47% planowanych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Stanowisko tut. Urzędu oparte jest na oświadczeniu Pani, gdyż Urząd nie ma możliwości sprawdzenia udokumentowania sprzedaży produktów rolnych prowadzonej przez Panią na rzecz podatników podatku VAT.

Mając na uwadze ww. przepisy prawa oraz sytuację prawną, wynikającą z oświadczenia Pani, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza, że w świetle powyższego nie może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu podatku od towarów i usług związanego z inwestycją, jest Pani rolnikiem ryczałtowym, nie sprzedającym produktów rolnych podatnikom podatku VAT, podatek naliczony związany z prowadzoną inwestycją sfinansowaną w części ze środków programu SAPARD może stanowić koszt kwalifikowany.

Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Pani jest zgodne z przepisami prawa podatkowego i stanowiskiem tut. Urzędu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla podatnika.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj