Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB2/005-SIP-65/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/005-SIP-65/05
Data
2005.07.08


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Dotyczy momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów ubezpieczenia majątkowego płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, tj. czy ubezpieczenie majątkowe należy przypisać odpowiednio do czasu na jaki opiewa dana polisa, czy też koszt ubezpieczenia jest ogólnym kosztem funkcjonowania firmy, który podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą jego faktycznego poniesienia.


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 23 marca 2005 r. Nr PB1/415-21/05 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego dla Pana … dotyczącej momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczenia majątkowego płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i uznaję stanowisko Pana przedstawione w piśmie z dnia 8 lutego 2005r. w w/w zakresie za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 8 lutego 2005 r. wystąpił Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczenia majątkowego płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż jest Pan wspólnikiem spółki jawnej działającej w … przy ul. …. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 22 ust. 5 cyt. ustawy w firmie stosowana jest metoda ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów w okresie, w którym uzyskiwany jest przychód związany z tym kosztem.

Pytanie nr 2 zawarte w przedmiotowym piśmie dotyczy momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów ubezpieczenia majątkowego płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, tj. czy ubezpieczenie majątkowe należy przypisać odpowiednio do czasu na jaki opiewa dana polisa, czy też koszt ubezpieczenia jest ogólnym kosztem funkcjonowania firmy, który podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą jego faktycznego poniesienia.

Zdaniem Pana należy zastosować metodę przyporządkowania określonego kosztu roku 2004 do określonego przychodu 2004r., czyli proporcjonalnie do okresu jakiego dotyczy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu, postanowieniem z dnia 23 marca 2005r. NrPB1/415-21/05 uznał Pana stanowisko zaprezentowane w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdza, iż w/w postanowienie w powyższym zakresie wypełnia przesłanki zawarte w art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa i zmienia je niniejszą decyzją.

Decyzję o wyborze sposobu ewidencjonowania kosztów w księdze podatkowej podejmuje przedsiębiorca. Możliwość ta wynika z § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, przy ewidencjonowaniu wydatków innych niż zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych, należy uwzględnić zasady określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym podatnik dokonuje zapisów w księdze wydatków poniesionych (art. 22 ust. 4 ustawy) bądź wydatków dotyczących danego okresu (art. 22 ust. 6 ustawy). W myśl art. 22 ust. 5 i 6 ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Oznacza to, że do kosztów danego roku są potrącalne koszty uzyskania:

  • poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
  • określone co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Jak wynika z powyższego, dla omawianej zasady potrącalności kosztów decydujący wpływ ma moment uzyskania przychodu z działalności. Wydatki potrącalne są bowiem w roku, w którym podatnik uzyskał przychód a gdy zarachowanie ich w tym roku nie było możliwe, mogą być uznane za koszt podatkowy w roku, w którym zostały poniesione.

Przy czym ustawodawca zastrzegł, że raz przyjęte zasady ujmowania wydatków w kosztach należy stosować konsekwentnie, w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zasada powyższa powinna być stosowana do wszystkich, a nie tylko do niektórych kosztów danego roku podatkowego, nie może więc być stosowana incydentalnie.

Z przedstawionego przez Pana w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, iż księgi działalności gospodarczej prowadzone są w sposób określony w art. 22 ust. 5, 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem koszty ubezpieczenia majątkowego winny zostać zaewidencjonowane proporcjonalnie do roku, którego dotyczą.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Pana i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Wobec powyższego orzeczono jak w rozstrzygnięciu.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj