Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-125-164/05/AJ
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-125-164/05/AJ
Data
2005.07.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
kapitalizacja
obowiązek płatnika
odsetki od pożyczki
świadczenia
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy odnowienie w powyższym wariancie – w odniesieniu do odsetek – stanowi ich kapitalizację i w konsekwencji umożliwia zarachowanie po stronie przychodów (u wierzyciela) oraz po stronie kosztów podatkowych (w Spółce)?
Dugie pytanie dotyczy momentu odprowadzenia tzw. podatku u źródła na rzezcz pożyczkodawcy zagranicznego.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 215 § 2 w związku z art. 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który w dniu 10.06.2005 r. wydał postanowienie sygn. 1472/ROP1/423-125-131/05/AJ, na żądanie Spółki złożone w dniu 04.07.2005 r.


postanawia


- wyjaśnić wątpliwości co do treści w/w postanowienia stwierdzając, że w postanowieniu tym uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki w zakresie uznania, iż w dacie kapitalizacji odsetek powstaje obowiązek, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W pozostałym zakresie uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 18 kwietnia 2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku. Podatnik zwrócił się z prośbą o odpowiedź na następujące 2 zapytania:

1. Czy odnowienie w wariancie przedstawionym we wniosku – w odniesieniu do odsetek – stanowi ich kapitalizację i w konsekwencji umożliwia zarachowanie po stronie przychodów (u wierzyciela) oraz po stronie kosztów podatkowych (w Spółce)...

2. Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest pozytywna – to czy obowiązek odprowadzenia tzw. podatku u źródła na rzecz pożyczkodawcy zagranicznego, na rzecz którego odsetki są wypłacane – powstaje w momencie zawarcia cyt. porozumienia obejmującego to odnowienie... W dniu 24 czerwca 2005 r. (data wpływu do II MUS 04.07.2005 r.) Spółka złożyła pismo, w którym wnosi o:

1. wyjaśnienie wątpliwości co do rozstrzygnięcia zawartego w postanowieniu, lub

2. sprostowanie w zakresie powyższego rozstrzygnięcia - poprzez stwierdzenie, że nieprawidłowe jest stanowisko podatnika wyłącznie co do momentu opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym “u źródła” w momencie kapitalizacji odsetek do zobowiązania głównego, w pozostałym zaś zakresie stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jak wynika z wniosku Spółki z dnia 18 kwietnia 2005 r. udzielenie odpowiedzi na drugie z powyżej zacytowanych pytań jest warunkowe, ponieważ możliwość odpowiedzi na to pytanie jest uzależniona od udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze. W przypadku bowiem udzielenia negatywnej odpowiedzi na pyt. 1 nie dochodzi do powstania wątpliwości wskazanych w pyt. 2. Stąd Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w sentencji ograniczył się do uznania stanowiska Podatnika za nieprawidłowe.

Z uzasadnienia jednak jednoznacznie wynika, co potwierdza sama Spółka, iż organ orzekający w sprawie uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe miał na myśli uznanie tego stanowiska za nieprawidłowe wyłącznie w kwestii momentu powstania obowiązku odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego, w pozostałej zaś części, tzn. w odpowiedzi na pyt. 1, uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji. Na podstawie art. 215 § 3 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające wyjasnienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj