Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDII/415-14/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-14/05
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
pracownik
telefon
użytkowanie rzeczy


Pytanie podatnika
Czy przyznany uchwałą zarządu spółki limit w wysokości 20,00 zł miesięcznie za służbowe rozmowy telefoniczne wykonywane z telefonu komórkowego, będącego własnością pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:Uchwałą zarządu spółki przyznano pracownikom korzystającym z własnych telefonów komórkowych do przeprowadzania służbowych rozmów telefonicznych miesięczny limit wypłat z tego tytułu w wysokości 20,00zł.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:Zgodnie z art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miesięczny limit przyznany z tytułu przeprowadzania służbowych rozmów telefonicznych z telefonu komórkowego będącego własnością pracownika wolny jest od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:W myśl art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiący jego własność.

Zwolnienie wynikające z tego przepisu ma zastosowanie po spełnieniu następujących warunków:
- zasady wypłacania i ustalania ekwiwalentu powinny być uregulowane w funkcjonujących u danego pracodawcy przepisach o wynagradzaniu,
- ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
- kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, tzn. musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi, a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie używania,
- narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy,
- wykorzystywanie przez pracowników w czasie pracy narzędzi musi być udokumentowane.
Z powyższego wynika, że zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być ekwiwalenty za używanie przez pracownika telefonu komórkowego dla potrzeb pracodawcy w wysokości odpowiadającej poniesionym przez pracownika wydatkom pod warunkiem właściwego udokumentowania faktu używania przez pracownika telefonu będącego jego własnością do celów służbowych (np.: wydruk rozmów telefonicznych zawierający rejestr przeprowadzonych rozmów - umożliwiający podzielenie prowadzonych rozmów na rozmowy prywatne i związane z pracą).

Natomiast zwrot przez pracodawcę pewnej części kosztów poniesionych przez pracownika na rozmowy telefoniczne, w postaci z góry określonego limitu, nie stanowi ekwiwalentu pieniężnego za używanie przez pracownika przy wykonywaniu pracy telefonu komórkowego.

W związku z powyższym przyznane uchwałą zarządu limity z tytułu przeprowadzania służbowych rozmów telefonicznych z telefonu komórkowego, będącego własnością pracownika, nie podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj