Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/17/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/17/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż ratalna
środki finansowe


Pytanie podatnika
Strona sprzedaje towary z wykorzystaniem kredytów ratalnych udzielanych przez bank reprezentowany przez pośrednika kredytowego. Pośrednik kredytowy udziela nabywcy towarów kredytu i przekazuje kwotę kredytu na rachunek podatnika. Celem usprawnienia kredytowania pośrednik przelał na rachunek podatnika kwoty, które „z góry” sfinansują zakupy dokonane w przyszłości przez klientów. Czy przekazane przez pośrednika środki finansowe powodują powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.02.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Strona sprzedaje towary z wykorzystaniem kredytów ratalnych udzielanych przez bank reprezentowany przez pośrednika kredytowego. Pośrednik kredytowy udziela nabywcy towarów kredytu i przekazuje kwotę kredytu na rachunek podatnika. Celem usprawnienia kredytowania pośrednik przelał na rachunek podatnika kwoty, które „z góry” sfinansują zakupy dokonane w przyszłości przez klientów. Czy przekazane przez pośrednika środki finansowe powodują powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług...
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów określony został w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Jak wynika z treści art. 29 ust. 1 i 2 w/w ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 w/w ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie w art. 19 ust. 2-21 ustawy ustawodawca określił szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.
W myśl art. 19 ust. 11 w/w ustawy o VAT w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Natomiast § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.
W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż opisany fakt otrzymania środków finansowych nie wypełnia przesłanek powodujących powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Brak jest bowiem w chwili przekazania środków finansowych przedmiotu (towaru), którego zakup mają sfinansować, jak również określonego nabywcy towarów, który w przyszłości skorzysta z udzielonego przez bank kredytu.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj