Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FB/005A-962/ZL/04
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FB/005A-962/ZL/04
Data
2005.03.22



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
opodatkowanie dochodu
programy emerytalne
przekształcenie prawa
transfery
ubezpieczenia osobowe
udział kapitałowy


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podlega dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w przypadku transferu (przelewu) środków zgromadzonych w ramach grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym do pracowniczego programu emerytalnego w ramach przekształcenia grupowego ubezpieczenia w pracowniczy program emerytalny?


W związku z pismem z dnia 13 września 2004r. w sprawie informacji,

czy w świetle art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlega dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w przypadku transferu (przelewu) środków zgromadzonych w ramach grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym do pracowniczego programu emerytalnego w ramach przekształcenia grupowego ubezpieczenia w pracowniczy program emerytalny w trybie art. 56 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych,

Dyrektor Izby Skarbowej uprzejmie informuje, iż działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2004r.

zmienia odpowiedź udzieloną przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, pismem z dnia 28 października 2004r. NR US72/RPŁ/423-119/MM/04 w sposób następujący.

W przypadku przekształcenia grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym na pracowniczy program emerytalny, zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U Nr 116 poz. 1207), środki zgromadzone przed przystąpieniem pracownika do pracowniczego programu emerytalnego mają zostać przekazane do tego programu i być traktowane jako środki pochodzące ze składki podstawowej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne.

Za przychody z tego źródła, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt. 5 tej ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym w 2004r – podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 % uzyskanego dochodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego przy przeniesieniu środków zgromadzonych w ramach grupowych form oszczędzania do pracowniczego programu emerytalnego, nawet jeżeli operacja ta zostanie przeprowadzona na zasadach określonych w art. 56 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 4b ustawy – w brzmieniu obowiązującym w 2004r. wynikało, że dochody otrzymane z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej – w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi nie korzysta ze zwolnienia osób opodatkowania.

Przepis zaś art. 21 ust. 5d) stanowił, że dochodem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 4b, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

Zobowiązanie podatkowe, w tej sytuacji powstaje w momencie postawienia do dyspozycji podatnika tego dochodu. W konsekwencji przy przekształceniu ubezpieczenia grupowego z funduszem kapitałowym w pracowniczy program emerytalny mamy do czynienia z postawieniem zgromadzonych środków do dyspozycji uczestników programu, co wywołuje skutek w postaci powstania zobowiązania podatkowego.

Należy jednak zaznaczyć, że opodatkowaniu podlega tylko różnica między kwotą uzyskaną z funduszu kapitałowego, przenoszoną do pracowniczego programu emerytalnego a wartością wpłaconych składek do tego funduszu.Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy, płatnik jest obowiązany przekazać do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym został pobrany ten podatek wraz z deklaracją PIT-8A.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj