Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/66A/PDII/20/2005
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/66A/PDII/20/2005
Data
2005.07.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
ławnik
obowiązek płatnika
przychód z działalności wykonywanej osobiście
rekompensaty pieniężne
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy w konkretnej sytuacji rekompensatę pieniężną otrzymaną przez ławnika można nazwać przychodem związanym z działalnością zarobkową i opodatkować ?


Stan faktyczny : Z wniosku wynika, że jako ławnik sądowy uzyskał Pan w Sądzie informację dotyczącą opodatkowania rekompensat pieniężnych, należnych ławnikowi za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich w sądzie oraz otrzymał Pan informację PIT-11/8B za 2004 rok z kwotą dochodu od którego nie były pobranie zaliczki.

Pytanie strony: Czy w konkretnej sytuacji rekompensatę pieniężną otrzymaną przez ławnika można nazwać przychodem związanym z działalnością zarobkową (art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Stanowisko podatnika: Otrzymane przez ławnika świadczenie pieniężne stanowi rekompensatę pieniężną za pełnione obowiązki społeczne i obywatelskie które winny być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanu faktycznego : Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia: wypłacane na podstawie art. 172 § 2 i § 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070) ławnikom rekompensaty jako wynagrodzenie za czas wykonywania czynności w sądzie stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z treścią tego przepisu za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7.
Sąd wypłacając należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 5 ustawy jest zobowiązany na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - jako płatnik pobrać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 5 oraz pomniejszonej o składki potracone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Obliczone zaliczki stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, należy pomniejszyć z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy płatnik obowiązany jest na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4). W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy - płatnik jest obowiązany przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według wzoru (PIT-11/8B).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł.
Powyższym zwolnieniom objęte są wyłącznie otrzymane przez ławników zamieszkałych poza miejscowością stanowiącą siedzibę sądu, diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegi.

Natomiast wypłacane na podstawie art. 172 § 3 i § 4 w/w ustawy - Prawo o ustroju sadów powszechnych ławnikom rekompensaty pieniężne stanowiące wynagrodzenie za czas wykonywania czynności w sądzie nie są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych i są opodatkowane na wyżej podanych zasadach.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego zawarte we wniosku z dnia 26.04.2005 r. stanowisko strony nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj