Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-2/415-13/05/ZZ
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/415-13/05/ZZ
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki
odszkodowania
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


W dniu 14.02.2005 r. złożyła Pani do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że Sąd Okręgowy X wyrokiem z dnia 00.00.2004r. zasądził od Miasta X na rzecz małoletniej córki X - w imieniu której Pani występuje - odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia 00.00.1999r. do dnia zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości położonej w X. Zasądzona wyrokiem kwota obejmowała okres bezumownego korzystania z nieruchomości od 00.00.1994r. do 00.00.1998r. Z pisma Pani wynika, że córka otrzymała również z tego tytułu odszkodowanie za okres od 00.00.1998r. do 00.00.2004r. Wypłacone przez Miasto X odszkodowanie wraz z odsetkami dotyczy więc okresu od 00.00.1994r. do 00.00.2004r.Zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowgo X prawa do spadku po zmarłym w dniu 00.00.2000r. ojcu nabyła córka XX.

Według Pani interpretacji, córka - winna zapłacić tylko podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty wypłaconych jej odsetek ustawowych od otrzymanego odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, natomiast kwota wypłaconego odszkodowania nie podlega podatkowi od dochodów osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu, udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Na podstawie art. 2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisów w/w ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn. Poniższa interpretacja dotyczy zatem zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do tej części wypłaconego odszkodawania za utracone korzyści wraz z odsetkami, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  • otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W świetle powyższego, z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów ustaw, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości obejmuje spodziewane korzyści z tytułu umowy najmu lub dzierżawy, która zostałaby zawarta, gdyby nieruchomość nie została zajęta. Przepisy prawa cywilnego przyznają właścicielowi prawo do roszczenia o odszkodawanie, które obejmuje kompensatę utraconych korzyści jakie właściciel by uzyskał, gdyby rzecz wynajął. Utratą korzyści jest w szczególności szkoda polegająca na nie uzyskaniu pożytków naturalnych (np.: płodów, owoców) i cywilnych (czynszu z najmu, dzierżawy), które rzecz przynosi.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości stanowi odszkodowanie za utracone korzyści i na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przepis art. 21 ust. 1 w/w ustawy nie wymienia jako zwolnionych od podatku naliczonych odsetek od odszkodowań. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są jedynie odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 (t.j. stosunku służbowego, stosunku pracy w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty).Odsetki wypłacone razem z odszkodowaniem za utracone korzyści podlegają zatem opodatkowaniu; otrzymane odsetki są przychodem (w dacie otrzymania), opodatkowanym na ogólnych zasadach.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pani stanowiska w sprawie, równocześnie informując, że otrzymane odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości wraz z odsetkami stanowi przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 26.07.1991 r. i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto tut. organ informuje, że w odrębnym postanowieniu otrzyma Pani interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania w sprawie wypłaconego odszkodowania wraz z odsetkami przepisów ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj