Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD3/415-13/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/415-13/05
Data
2005.03.17


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
grunty rolne
obowiązek podatkowy
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Prośba o o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 10 lutego 2005 r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:
obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży gruntu nabytego w 2003 r.
postanawia uznać stanowisko strony zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 10.02.2005 r. wystosowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku VAT.

Na wstępie wyjaśnić należy, iż niniejsze postanowienie dotyczy tylko i wyłącznie interpretacji przepisu prawa z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w sprawie podatku VAT wydane zostanie odrębne postanowienie.

Opisując stan faktyczny, podatnik poinformował, że w dniu 27.02.2003 r. nabył zgodnie z aktem notarialnym Rep.A 550/2003 grunt wydzielony z gospodarstwa rolnego, który zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony był pod zabudowę mieszkaniową.
Następnie w grudniu 2004 r. podatnik wraz z małżonką zawarł przedwstępną umowę sprzedaży w/w gruntu na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej w Olsztynie. Do finalnej transakcji sprzedaży ma dojść w marcu bieżącego roku.
Organ podatkowy działając na podstawie art. 169 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) wezwaniem z dnia 23.02.2005 r. (doręczonym w dniu 25.02.2005 r.) wezwał Stronę do uzupełnienia podania o wyczerpujący stan faktyczny, własne stanowisko w sprawie oraz sprecyzowanie żądania w zakresie prawidłowego sformułowania zawartych w podaniu pytań.
Podatnik pismem z dnia 01.03.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego 02.03.2005 r.) poinformował, że w dniu sprzedaży, nabyte przez Niego w 2003 r. grunty utracą charakter rolny i przeznaczone będą pod zabudowę mieszkaniową. Pytanie podatnika zatem brzmi: czy powyższa sprzedaż opodatkowana będzie 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości ?
Zdaniem Strony sprzedaż w/w gruntu, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna jest od podatku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W myśl z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.
Jednocześnie, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.
Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny, a co ma miejsce w tym konkretnym przypadku.
Ze stanu faktycznego podanego przez Stronę, jednoznacznie wynika, że nieruchomość stanowiąca grunty rolne, w trakcie sprzedaży straci swój pierwotny charakter i w planie zagospodarowania przestrzennego widnieć będzie jako grunt pod zabudowę mieszkaniową.

Zauważyć przy tym należy, iż ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Powołując się na definicję zawartą w tej ustawie, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

Z powyższego zatem wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, należy brać pod uwagę łączną powierzchnię, która ma wynosić więcej niż 1 ha, a grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne.
W momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele (cel nabycia winien wynikać z aktu notarialnego), następuje utrata charakteru rolnego i tym samym uzyskany z jego zbycia przychód podlegać będzie opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze zgodnie z art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stanowisko strony w zakresie:

  • opodatkowania przychodu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości rolnej, która z dniem sprzedaży straci swój pierwotny charakter - uznaje za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z § 2 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Powyższa interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o obowiązujące w dniu wydania niniejszego postanowienia przepisy prawa podatkowego. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy, zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw temu postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wys. 5,00 zł od wniosku oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj