Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wągrowcu
MP/443-16/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MP/443-16/05
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wągrowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
prawo do odliczenia
samochód


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu pojazdu samochodowego, spełniającego wymogi art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, w stosunku do którego przysługiwało prawo pełnego odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu ?


W dniu 22.06.2005r. podatnik pismem z dnia 20.06.2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 27.06.2005r.) wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przez sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza nabyć do prowadzonej działalności gospodarczej pojazd samochodowy spełniający wymogi art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, w stosunku do którego przysługuje prawo pełnego odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu.

Zdaniem Spółki przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy o VAT nie odnosi się do pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, zatem prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu takiego pojazdu będzie jej przysługiwało.

W ocenie tut. organu podatkowego, stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe .
Zgodnie ze znowelizowanym przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) - wchodzącym w życie 22 sierpnia 2005r. - brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 3 ustawy.
W przepisie art. 86 ust. 3 ww.ustawy są wymienione samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o takiej właśnie dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 znowelizowanej ustawy, jest określony również przez ust. 4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów. Tym samym zakaz odliczenia podatku od paliwa nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że Podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4, według ogólnych zasad.

Ponadto nadmienia się, iż zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1 - 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj