Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-38-84/05/ZDB
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-38-84/05/ZDB
Data
2005.06.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność
działalność gospodarcza
działalność sportowa
działalność wykonywana osobiście
jednoosobowa działalność gospodarcza
koszt
koszty uzyskania przychodów
samodzielna działalność gospodarcza
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie uprawiania piłki nożnej mogę zaliczyć do kosztów tej działalności zakwaterowanie w lokalu mieszkalnym w mieście, gdzie przebywam na zgrupowaniu ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie,Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2005r. (uzupełnione pismemz dnia 23.05.2005r.).

Ze złożonego wniosku wynika, że jest Pan sportowcem prowadzącym na własny rachunek działalność sportową. Z usług Pana korzystają różne kluby sportowe mające swoją siedzibę poza miejscem Pana stałego zamieszkania. Z uwagi na powyższe wynajął Pan lokal mieszkalny na czas trwania umowy i udokumentowane opłaty z tytułu jego najmu chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Zgodnie z art. 5a pkt 6 w/w ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym zakresie i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczanedo innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 2 i pkt 4 – 9.Natomiast na gruncie przepisów cytowanej wyżej ustawy przychody uzyskiwanez uprawiania sportu kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, czyli ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 2 (konkretyzacja przepisów art. 13 pkt 2 ustawy). Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się bowiem przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że prowadząc działalność jako sportowiec, podpisując kontrakty z klubami sportowymi, w których barwach występuje i osiągając wyniki sportowe zgodnie z umową cywilnoprawnąo nazwie „Kontrakt o profesjonalnym uprawianiu piłki nożnej”, - świadczy Pan usługi wymienione w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 22 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18.01.1996 r o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001r. Nr 81, poz. 889 ze zm.), sport uprawiać mogą zawodnicy posiadający status zawodnika profesjonalnego albo amatora. Zawodnikami posiadającymi status zawodnika profesjonalnego są osoby uprawiające sport na podstawie umowyo pracę lub umowy cywilnoprawnej i otrzymujący za to wynagrodzenie.

Jako zawodnik profesjonalnie uprawiający piłkę nożną podpisał Pan umowę cywilnoprawną i w ramach zawartego kontraktu otrzymuje wynagrodzenie, które jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 2. Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tego tytułu określa się w wysokości 20 % uzyskanego przychodu, z tym że oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust 1 pkt 2 lit. b, których podstawę stanowi ten przychód. Natomiast na podstawie art. 22 ust 10 w/w ustawy, koszty mogą być odliczone w wysokości faktycznie poniesionej, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1 - 4.

Reasumując, poniesione wydatki na wynajem mieszkania będą stanowić koszt uzyskania przychodu, jeżeli spełni Pan w/w warunek tj. udowodni, że faktycznie poniósł wyższe koszty niż wynikają z zastosowania normy procentowej wynoszącej 20% przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj