Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/52/151/2005
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/52/151/2005
Data
2005.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy zakaz dotyczący obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego o podatek naliczony od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3 i 5 adresowany jest tylko do samochodów nabytych od 1 maja 2004r.? Strona posiada samochody o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru zawartego w art.86 ust.3 ustawy o podatku VAT. Pojazdy te zostały nabyte na własność przez Stronę przed dniem 1 maja 2004r.


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym do tut. U.S. w dniu 29.04.2005 r., Strona prowadząc działalność gospodarczą wykorzystuje samochody o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Pojazdy te zostały nabyte na własność przed dniem 1 maja 2004 r.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona sformułowała zapytanie czy zakaz dotyczący obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 adresowany jest tylko do samochodów nabytych od 1 maja 2004 r. Przedsiębiorstwo zwraca uwagę, że przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż nie można odliczać VAT od paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT. Z kolei rozpatrywany art. 86 ust. 3 ustawy mówi o przypadku „nabycia samochodów”, wobec których po zastosowaniu wzoru nastąpiło całościowe odliczenie VAT i na tej podstawie można wyciągnąć zasadny wniosek, że przepis zawarty w art. 86 ust. 3 ustawy ma zastosowanie jedynie do pojazdów nabytych od 1 maja 2004 r. Ponadto Strona podkreśla, że obecna ustawa o podatku od towarów i usług nie jest kontynuacją poprzedniej ustawy o VAT a jednocześnie nie ma przepisów przejściowych w tym zakresie.

Zajmując swoje stanowisko Strona poinformowała, że zakaz odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 adresowany jest tylko do samochodów nabytych od 1 maja 2004 r.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

W myśl art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, Dz.U. Z 2005 r. Nr 14, poz. 113) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: Dł = 357 kg + n x 68 kg - kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 5 ww aktu prawnego dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tej ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę uznaję za nieprawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku, dotyczące prawa do odliczania podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa do samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. W mojej ocenie zakaz dotyczący obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT dotyczy zarówno samochodów nabywanych od 1 maja 2004 r. jak też nabywanych przed tą datą tj. do 30 kwietnia 2004 r.

Zakaz odliczania podatku naliczonego od paliw nabywanych do samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg wprowadzono już od 1 stycznia 2000 r. do „starej” ustawy o VAT. Przepis zakazujący odliczeń w tym przypadku ulegał modyfikacjom, początkowo obejmował wyłącznie paliwa benzynowe, a następnie także olej napędowy oraz gaz. W przepisie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zakaz ten jest kontynuowany.

Wejście w życie z dniem 1 maja 2004 r. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług powoduje koniecznośc respektowania od 1 maja 2004 r. wszystkich jej postanowień, chyba że w stosunku do danego zagadnienia ustawodawca określił przepisy przejściowe. W odniesieniu do nabywanych paliw silnikowych nie można na podstawie obowiązujących przepisów wyprowadzić wniosku, iż zakaz odliczania VAT od paliwa dotyczy wyłącznie samochodów nabytych po 1 maja 2004 r. Gdyby takie było założenie ustawodawcy zostałoby ono wprost wyrażone w przepisach.

Z uwagi na brak przepisów przejściowych w tym zakresie, ograniczenie określone w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. odnosi się także do samochodów, których nabycie w uprzednim stanie prawnym - z uwagi na ładowność powyżej 500 kg – wiązało się z uprawnieniem do odliczania podatku od paliwa do tych samochodów. Obecnie nabycie paliwa do takiego samochodu nie daje podatnikowi prawa do dokonywania odliczeń podatku naliczonego z faktury dokumentujacej zakup, co oznacza, że Strona ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość brutto zakupu.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Informuję, iż przepisem art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756) zmienione zostało brzmienie art. 86 ust. 3-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Nowelizacja ustawy została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 23 maja 2005 r. Zgodnie z art. 9 tej ustawy przepisy dotyczące nowych zasad odliczania podatku VAT z tytułu nabycia paliw do pojazdów samochodowych wejdą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia tj. od 22 sierpnia 2005 r.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj