Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu
WB-PD/415-2/05/Z
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WB-PD/415-2/05/Z
Data
2005.05.17



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nieodpłatne zniesienie współwłasności
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Dnia 20-12-1995 r. Podatniczka nabyła, na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego w udziale 1/3 prawo użytkowania wieczystego działki gruntu, której właścicielem jest Gmina. Na działce tej następnie Podatniczka wybudowała wraz z córką budynek mieszkalny (termin wybudowania nie został podany), stanowiący Jej własność również w udziale 1/3. W dniu 17-05-2002 r. na podstawie umowy zniesienia współwłasności nieruchomości stała się jedynym użytkownikiem ww. działki jak i właścicielką wybudowanego na tej działce jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Czy uzyskany przychód ze sprzedaży tej nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m. in. odpłatne zbycie:

    - nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    - prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie występuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powołana wyżej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd niezbędne jest wykorzystanie definicji wynikających z przepisów prawa cywilnego. Zgodnie z art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności.

W związku z tym zbycie gruntu i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego obejmuje sprzedaż całej nieruchomości.

Odmienna sytuacja prawna występuje gdy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną będącym w wieczystym użytkowaniu jest wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika (art. 235 K.c.).

W takim wypadku, ze względu na treść cyt. art. 235 k.c. budynki trwale z gruntem związane lub ich części stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i budynku na tym gruncie wybudowanego źródłem przychodu jest odrębnie sprzedaż prawa do gruntu i sprzedaż budynku, dokonana przed upływem pięciu lat. Okres pięcioletni, o którym mowa w tym przepisie jest w takim przypadku liczony również odrębnie - od daty nabycia prawa do gruntu i od daty nabycia bądź wybudowania budynku.

Powołany wyżej przepis prawa podatkowego - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - nie definiuje pojęcia "nabycie" i w związku z tym, musi ono być rozpatrywane także na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego. W świetle przepisów tej ustawy, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy m. in. w drodze spadku, darowizny jest nabyciem tych rzeczy. W kategorii nabycia traktowane są również przypadki, gdy udział osoby w rzeczy (np. w nieruchomości) ulega powiększeniu w drodze np. zakupu, czy zniesienia współwłasności, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą, jak też stan jej majątku osobistego.

Stosownie do brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z powyższego wynika, że zwolnieniem nie są objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, które uprzednio zostały nabyte w drodze zniesienia współwłasności. Nabycia w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności nie można bowiem utożsamiać z nabyciem w drodze darowizny czy też spadku. Zniesienie współwłasności jest inną, niż darowizna i spadek, formą przeniesienia własności nieruchomości podobnie, jak np.: sprzedaż czy też zasiedzenie. Przepisy kodeksu cywilnego odmiennie definiują te instytucje, co oznacza, że umów o zniesienie współwłasności nie można utożsamiać z umowami darowizny czy też spadkiem - nawet w przypadku, gdy z tytułu dokonanego zniesienia współwłasności współwłaściciele nie czynią sobie żadnych spłat.

Nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem Strony, iż dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości winien być - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26-07-1991 r. - zwolniony z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tego powodu, iż nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży została nabyta w drodze zniesienia współwłasności, która to czynność wg zapisu zawartego w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Należy zatem stwierdzić, że zgodnie z przytoczonymi przepisami i stanem faktycznym sprawy jako nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym ze sprzedaży nieruchomości w 2005 r. należy uznać 1/3 przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do wieczystego użytkowania gruntu (nabytego w drodze umowy kupna sprzedaży w dniu 20-12-1995 r.). Natomiast przychód ze sprzedaży pozostałej części prawa wieczystego użytkowania gruntu i budynku mieszkalnego nabytych w drodze zniesienia współwłasności uzyskany przed upływem 2008 r. spowoduje powstanie zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie zaś uzyskanego przychodu ze sprzedaży 1/3 udziału w wybudowanym budynku mieszkalnym z uwagi na nie określenie zakończenia budowy winna Pani określić samodzielnie z zachowaniem pięcioletniego terminu od daty jego wybudowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj