Interpretacja Wójta Gminy Małdyty
Fn.3113/II/1/2005 r.
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.3113/II/1/2005 r.
Data
2005.06.15



Autor
Wójt Gminy Małdyty


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
agroturystyka
pokoje na wynajem
turystyka


Pytanie podatnika
- dotyczy podatku od nieruchomości w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej - wynajmu pokoi turystom.


P O S T A N O W I E N I E

Wójt Gminy M. na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), art. 1a, ust. 2, pkt. 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 9, poz. 84), w związku z wnioskiem Pani Teresy K.,

p o s t a n a w i a:

- udzielić pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w sprawie podatku od nieruchomości w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej - wynajmu pokoi turystom na terenie gminy M. w miejscowości S.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17 marca 2005 r. Pani Teresa K. zwróciła się z zapytaniem w sprawie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości.
Wniosek swój uzasadniła tym, że prowadzona przez nią działalność gospodarcza w zakresie wynajmowania pokoi ma charakter sezonowy, natomiast podatek jest naliczany za okres całego roku. W związku z tym zwraca się o rozpatrzenie możliwości naliczenia podatku od nieruchomości w zwiększonej wysokości tylko za czas faktycznego prowadzenia ww. działalności tj. za I kwartał w roku co jest praktykowane w innych gminach.

Stan faktyczny w powyższej sprawie przedstawia się następująco: ww. jest właścicielem nieruchomości w skład, której wchodzą:

  1. grunty związane z budynkami mieszkalnymi o powierzchni – 1102 m²,
  2. budynek mieszkalny o powierzchni 74,98 m², w którym część budynku mieszkalnego o powierzchni 20 m² jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi turystom. (informacja w sprawie podatku od nieruchomości za 2003 r. złożona przez podatnika w dniu 28 marca 2003 r.)
  3. budynek gospodarczy o powierzchni użytkowej 30 m².

Wójt Gminy M. po rozpatrzeniu wniosku podatnika - udziela pisemnej interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów wynikających z prawa podatkowego w sprawie podatku od nieruchomości i tak w świetle:

- art. 1a ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 9 poz. 84) działalność gospodarcza to działalność, o której mowa w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku – (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807)

  1. działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
  2. przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów,

- art. 1a, ust. 2 pkt. 1 i 2 za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy nie uważa się:

  1. działalności rolniczej lub leśnej
  2. wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5.

Oceniając stan faktyczny i prawny sprawy należy stwierdzić, iż ww. podatnik jest w posiadaniu budynku mieszkalnego, budynku gospodarczego oraz gruntów związanych z budynkiem mieszkalnym położonych na terenie gminy M. W informacji złożonej w dniu 28 marca 2003 r. podatnik wykazał, iż część budynku mieszkalnego o powierzchni 20 m² jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi turystom. Z dokumentów nie wynika, iż wyżej wymieniona Pani Teresa K. posiada gospodarstwo rolne na terenie gminy M. jak również i to, że posiada stałe miejsce pobytu w gminie M.

Z treści przepisów wymienionej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, iż każda działalność gospodarcza prowadzona w celach zarobkowych, nastawiona na zysk jest działalnością gospodarczą. Bezspornym jest fakt, iż ww. podatnik taką działalność prowadzi. Wobec powyższego w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity, Dz. U. 2002 Nr. 9, poz. 84), jeżeli budynek mieszkalny lub część budynku mieszkalnego jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu wg najwyższych stawek. Natomiast budynek lub część budynku zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej nie traci tego charakteru przez fakt czasowego zawieszenia działalności gospodarczej.

W związku z tym właściwą stawką podatku od części budynku mieszkalnego zajętego na działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania pokoi turystom jest stawka przewidziana dla budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Taka też stawka podatku została zastosowana jako właściwa w stosunku do podatnika. Wysokość obowiązującej w 2005 r. stawki dla „budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej” wynosi: 17,31 złotych od 1 m² powierzchni użytkowej. Wysokość stawek podatkowych obowiązujących na terenie gminy określa Uchwała Rady Gminy M. Nr XV/150/04 z dnia 17 listopada 2004 r. w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2005 r. ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z 2004 r. Nr 176, poz. 2155.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium odwoławczego w Elblągu za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj