Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią
PP/443-1/05
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/05
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
deklaracje
podatek należny
powstanie obowiązku podatkowego
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego przy pobieraniu opłat za użytkowanie wieczyste.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i §4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po zapoznaniu się z treścią wniosku Urzędu Miasta i Gminy Mrocza z dnia 14.01.2005r. (uzupełnionego dnia 25.01.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not.

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego przy pobieraniu opłat za użytkowanie wieczyste w aktualnym stanie prawnym za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Dnia 17.01.2005r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m.in. w sprawie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego przy pobieraniu opłat za użytkowanie wieczyste gruntów.

Wg przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Gmina Mrocza oddaje w użytkowanie wieczyste grunty stanowiące jej własność. Ostatni dzień marca każdego roku to termin płatności opłat pobieranych z tyt. użytkowania wieczystego jaki wynika z aktów notarialnych.

Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy, zgodnie z przepisem § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obowiązującego w okresie, w którym składano wniosek, powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Wobec powyższego wnioskodawca twierdzi, że rozliczenia tego podatku należy dokonać w deklaracji za marzec danego roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not., po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7, ust..1 ustawy, nie daje bowiem prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel.

Zgodnie z art. 8, ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8, ust. 1 ustawy.

Obowiązek podatkowy w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości

gruntowych powstaje z chwilą otrzymania części należności, zaliczki, zadatku, raty. Zgodnie bowiem z treścią art. 19, ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, ” jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części”.

Powołany we wniosku przepis § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stanowiący o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego od opłat pobieranych za oddane w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych został uchylony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw Nr 17 pod poz. 150 dnia 31 stycznia 2005 r.

Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem § 1 pkt 1, 3 i 4, które zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2005 r.

Wobec powyższego od 15 lutego 2005 r. należy stosować ponownie przepisy ogólne zawarte w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, a podatek należny rozliczać w deklaracjach VAT-7 za okresy odpowiednie dla otrzymanych z tego tyt. należności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not. wyjaśnia ponadto, że przedstawione we wniosku stanowisko w przedmiotowej sprawie w okresie , w którym złożono wniosek było właściwe. Jednak w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, jak to określono w sentencji, nie można uznać za prawidłowe.

Interpretacji niniejszej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez wnioskodawcę piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego oraz organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj