Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD I 0090/1/21/05/JP
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 0090/1/21/05/JP
Data
2005.03.15



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
pomoc publiczna
specjalna strefa ekonomiczna


Pytanie podatnika
Spółka z o. o X podaje, że rozpoczęła proces inwestycyjny, w wyniku którego na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: Strefa) zostanie utworzony zakład produkcyjny. Działalność gospodarczą na terenie Strefy Spółka prowadzić będzie w oparciu o udzielone jej zezwolenie. W związku z realizacją inwestycji Spółka ponosić będzie wydatki na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych. Nabywane lub wytwarzane przez Spółkę we własnym zakresie środki trwałe mogą być stopniowo przekazywane do używania i ujmowane w ewidencji środków trwałych. Z uwagi na duży stopień zaawansowania technologicznego i złożoność inwestycji, a także zakładaną etapowość procesu inwestycyjnego, w wielu przypadkach pomiędzy momentem faktycznego poniesienia poszczególnych wydatków w ramach tego procesu, a chwilą przekazania do używania kompletnego i zdatnego do użytku środka trwałego zaistnieć może znaczna rozbieżność w czasie.
W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość, w którym momencie ponoszone w związku z realizacją inwestycji wydatki, mogą zostać uznane za wydatki kwalifikujące się do objęcia zwolnieniem z podatku dochodowego, o którym mowa w § 5 rozporządzenia.
Zdaniem Spółki przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej pozwalają twierdzić, że poniesione przez przedsiębiorcę strefowego wydatki inwestycyjne mogą, zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia, zostać uznane za koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą w formie zwolnienia z podatku dochodowego w momencie faktycznego ich poniesienia. Przewidziany w § 6 wymóg zaliczenia ich do wartości początkowej środka trwałego nie ma w praktyce wpływu na zmianę tego terminu. Według Spółki wskazówkę w kwestii uznania wydatków za kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną stanowią przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Na podstawie art. 16g tej ustawy podatnik powinien stwierdzić, czy dany wydatek podlega zaliczeniu do wartości początkowej składnika majątku trwałego już w momencie poniesienia - aby móc prawidłowo określić jego wartość początkową.
Faktyczne zaliczenie wydatku inwestycyjnego do wartości początkowej składnika majątku trwałego następuje zatem jeszcze przed oddaniem go do używania. Wobec powyższego Spółka powinna mieć prawo uznawać wydatki za dające prawo do zwolnienia od podatku w miesiącu, w którym wydatki te zostały poniesione, nawet jeśli w tym miesiącu nie doszło jeszcze do oddania do używania środka trwałego, z którym związany jest wydatek inwestycyjny. W ocenie Spółki za moment "poniesienia wydatku" należy uznać moment, w którym dochodzi do rzeczywistego wydatkowania środków pieniężnych, czyli dokonania zapłaty lub moment dokonania czynności prawnej powodującej takie same skutki ekonomiczne jak dokonanie zapłaty, np. moment złożenia oświadczenia o potrąceniu należności.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Wielkość zwolnień podatkowych określają rozporządzenia Rady Ministrów ustanawiające strefy z zachowaniem zasad określonych w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291).

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 218, poz. 2211 ze zm.) zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy począwszy od miesiąca, w którym poniósł wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej (...).

Ponadto zgodnie z § 9 ust. 3 rozporządzenia dniem poniesienia wydatku jest pierwszy dzień miesiąca, w którym poniesiono wydatek. Przepis ten nie reguluje kwestii uznania wydatku za poniesiony, lecz stanowi, jaki dzień przyjmuje się za dzień poniesienia wydatku dla wyliczenia zdyskontowanej wartości inwestycji. Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że wydatkiem jest koszt faktycznie zrealizowany w znaczeniu kasowym, a przez poniesienie wydatku należy rozumieć definitywne pokrycie kosztów z własnych zasobów majątkowych podatnika.

Z powyższego wynika, że Spółka może uznać wydatki za dające prawo do zwolnienia od podatku w miesiącu, w którym wydatki te zostały poniesione, nawet jeśli w tym miesiącu nie doszło jeszcze do oddania do używania środka trwałego, z którym związany jest wydatek inwestycyjny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj