Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gnieźnie
N-DOF/410-2-43/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
N-DOF/410-2-43/05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Gnieźnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
strata


Pytanie podatnika
Czy płacone po raz drugi składki ZUS za rok 1999r wraz z odsetkami płacone w układzie ratalnym stanowią stratę nadzwyczajną?


W dniu 25 kwietnia 2005r składając wniosek Wnioskodawca przedstawił następujące zapytania: czy płacone po raz drugi składki ZUS za rok 1999 wraz z odsetkami w układzie ratalnym stanowią stratę nadzwyczajną ?

Rozpatrując powyższe stanowisko pytającego, stwierdzić należy , że zgodnie z art3 ust.1 pkt.33 ustawy o rachunkowości przez straty nadzwyczajne rozumie się :- powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia,- powstające poza działalnością operacyjną jednostki niezwiązane z ogólnym ryzykiem prowadzenia działalności . Każda jednostka powinna indywidualnie klasyfikować poszczególne zdarzenia z uwzględnieniem ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie można zaliczać określonych zdarzeń i klasyfikować jako straty nadzwyczajne w sytuacji gdy powstały na skytek zdarzeń łatwych do przewidzenia i związanych z ogólnym ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej.Do pozycji nadzwyczajne zaliczyć można między innymi skutki zdarzeń losowych takich jak np.pożar, powódź , huragan, grad ,uderzenie pioruna, sztorm i inne katastrofy spowodowane czynnikai naturalnymi na które jednostka nie miała wpływu i nie mogła ich przewidzieć.Nie zalicza się do pozycji nadzwyczajne między innymi skutków:- wypadków samochodowych,- nadużyć i kradzieży w tym także z włamaniem,- upadłości kontrahentów lub układu z nimi,- przyjęcie zapłaty fałszywych znaków pieniężnych.

Sytuacja przedstawiona przez Panią wskazuje ,że zagubiono dowody potwierdzające zapłatę składek ZUS ,brak również dokumentów potwierdzających zapłatę z takich instytucji jak Poczta Polska czy PKO. Zatem nie ma podstaw do uznania ,iż składki zostały rzeczywiście zapłacone, uwzględniać w koszty można jedynie wydatki poniesione i udokumentowane dowodami zapłaty bądź innymi mentami potwierdzającymi ich poniesienie. Co do uznania jako straty nadzwyczajne składek zapłaconych po raz drugi brak również podstaw do określenia Pani sytuacji jako nadzwyczajnej , bowiem do przewidzenia jest zagubienie dolumentów w sytuacji gdy często muszą być przedkładane w różnych instytucjach.Zasady księgowania określają następujące przepisy:-rozporządzenie Min.Fin. z dnia 26.08.2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U. Nr 152, poz.1475 ze zm.)- dla podatników prowadzących ęgę przychodów i rozchodów-ustawa z dnia 29.09.1994r o rachunkowości ( Dz.U.Nr 76 z 2002r poz.694 ze zm.)-dla podatników prowadzących księgi rachunkowe..

Zgodnie z przepisami art.14a par3 Ordynacji podatkowej, interpretacja o której mowa w art.14 par1 Ordynacji podatkowej , zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisow prawa. Zgodnie z przepisem art14a par4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, której mowa w art.14a par 1 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w art.14a par 1Ordynacji podatkowej, następuje w drodze postanowienia na które służy zażalenie.Biorąc pod uwagę postanowiono jak w sentencji.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązujacego w dniu wydania niniejszego postanowinia.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika , wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj