Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/59/2005
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/59/2005
Data
2005.06.14



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
usługi budowlane
usługi doradcze
usługi najmu
usługi obce
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy postępuje prawidłowo dokonując obniżenia podatku należnego dokonując zakupu usług obcych tj. usług transportowych i przeładunkowych, usług stałej obsługi prawnej, usług najmu, usług w zakresie dozoru i przechowywania mienia, usług budowlanych.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 1 i 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.03.2005 r. znak GP/9/05 (data wpływu 07.04.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.04.2005 r. znak GP/10/05 (data wpływu 13.04.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe

W dniu 07.04.2005 r. Spółka złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny -" Nasza spółka dokonuje zakupu usług obcych. Są to między innymi: usługi transportowe i przeładunkowe, usługi stałej obsługi prawnej, usługi najmu, usługi w zakresie dozoru i przechowywania mienia, usługi budowlane. Bezpośrednio po wykonaniu niżej wymienionych usług, firma otrzymuje fakturę VAT: usługi transportowe - każdorazowo po wykonaniu przewozu wyrobów, usługi przeładunku po zakończonym miesiącu, w którym wykonano usługi, usługi stałej obsługi prawnej- po zakończonym miesiącu z datą wystawienia faktury z ostatniego dnia miesiąca, co w naszym przypadku jest także dniem otrzymania faktury, usługi najmu oraz w zakresie dozoru i przechowywania mienia - po zakończonym miesięcznym okresie wykonania usługi z dniem ostatniego dnia miesiąca. Ponadto, termin płatności faktur z tytułu w/w usług wypada w następnych miesiącach po miesiącu wystawienia tychże faktur. Firma nie dokonuje częściowych zapłat za usługę przed upływem terminu płatności. W wyżej wymienionych przypadkach tj. po wykonaniu usługi i w momencie otrzymania faktury za nią, ale jeszcze przed: upływem terminu płatności (dot. usług z art. 19 ust. 13 pkt 4), który przypada na następny miesiąc, a także przed upływem 30 dnia od wykonania usługi, (dot. usługi z art. 19 ust. 13 pkt 2), który przypada dopiero na następny miesiąc, firma dokonuje odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Następuje to o jeden miesiąc wcześniej niż zachodzi obowiązek podatkowy dla Sprzedającego usługę, (który wynika z art. 19)." Pytanie podatnika - Podatnik we wniosku pyta czy postępuje prawidłowo dokonując obniżenia podatku należnego w sposób opisany powyżej. Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko - "Naszym zdaniem spółka postępuje prawidłowo, ponieważ zgodnie z art. 86 pkt 1 ust. 10 obniża podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym otrzymaliśmy fakturę za wykonaną usługę. Art. 86 ust. 12 stanowi, że otrzymanie przez podatnika faktury z tytułu usług zawartych w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a przed wykonaniem usługi powoduje obniżenie podatku należnego dopiero z chwilą wykonania usługi. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 - 11, co oznacza, że przesądzającą okolicznością do obniżenia podatku należnego jest data otrzymania faktury. Natomiast obowiązek podatkowy u Dostawcy usługi następuje w szczególnym momencie określonym w art. 19. w związku z powyższym uważamy, że postępujemy prawidłowo dokonując obniżenia podatku należnego w sposób opisany powyżej, gdyż spełniamy dwa warunki do odliczenia: - usługa została wykonana - posiada oryginał faktury VAT".

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast ust. 10 cytowanej wyżej artykułu stanowi, iż prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że usługodawcy wystawiają faktury po wykonaniu usługi, zatem dla momentu powstania prawa do odliczenia podatku decydujące znaczenie ma data otrzymania faktury. Tak, więc zgodnie z cyt. wyżej przepisami prawa Spółka może odliczyć podatek naliczony przy nabyciu usług w miesiącu otrzymania faktury lub w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy. Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku Podatnika tj. 07.04.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany wyżej wymienionych przepisów.

Ponadto organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Natomiast zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który je wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj