Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/42/24/05/EŻ
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/42/24/05/EŻ
Data
2005.04.25



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
import usług
miejsce świadczenia
miejsce świadczenia usług
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Spółka zamierza skorzystać z usług projektowych świadczonych przez kontrahenta z USA i Filipin. Projekty dotyczyłyby nieruchomości położonej w Polsce. Usługa ta byłaby wykonywana na tereniew/w krajów. Potencjalni kontrahenci nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Polsce ani winnym kraju na terenie Unii Europejskiej.
Jeden projekt dotyczyłby wystroju wnętrza budynku Spółki położonego w Polsce a wykonywanybyłby na Filipinach przez osobę fizyczną tam zamieszkałą.
Drugi projekt dotyczyłby renowacji i przebudowy gorzelni Spółki położonej w Polsce awykonywany byłby na terenie USA przez Spółkę z siedzibą w Los Angeles.
Spółka zwraca się z pytaniem, czy opisany stan faktyczny w rozumieniu art. 2 pkt 9 w/w ustawyo podatku od towarów i usług jest świadczeniem usług z tytułu ich wykonywania których podatnikiem jest ich usługobiorca o którym mowa w art. 17 ust. l pkt 4 w/w ustawy?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.01.2005 roku (data wpływu do tutejszego urzędu), uzupełnionego w dniu 09.02.2004 roku (data wpływu do tutejszego urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


PODANY WE WNIOSKU STAN FAKTYCZNY JEST NASTĘPUJĄCY:
Spółka zamierza skorzystać z usług projektowych świadczonych przez kontrahenta z USA i Filipin.Projekty dotyczyłyby nieruchomości położonej w Polsce. Usługa ta byłaby wykonywana na tereniew/w krajów. Potencjalni kontrahenci nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Polsce ani winnym kraju na terenie Unii Europejskiej.Jeden projekt dotyczyłby wystroju wnętrza budynku Spółki położonego w Polsce a wykonywanybyłby na Filipinach przez osobę fizyczną tam zamieszkałą.Drugi projekt dotyczyłby renowacji i przebudowy gorzelni Spółki położonej w Polsce awykonywany byłby na terenie USA przez Spółkę z siedzibą w Los Angeles.Spółka zwraca się z pytaniem, czy opisany stan faktyczny w rozumieniu art. 2 pkt 9 w/w ustawyo podatku od towarów i usług jest świadczeniem usług z tytułu ich wykonywania którychpodatnikiem jest ich usługobiorca o którym mowa w art. 17 ust. l pkt 4 w/w ustawy?


STANOWISKO WNIOSKODAWCY CO DO OCENY STANU FAKTYCZNEGO:Zdaniem Spółki wymieniona usługa może być traktowana jako import usług gdy są spełnione dwa warunki:
- zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów1 usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) miejscem świadczenia usługi jest Polska,
- świadczący usługę jest podatnikiem podatku mającym siedzibę lub miejsce prowadzeniadziałalności lub miejsce zamieszkania poza terytorium RP.Według Spółki opisana wyżej usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce - gdyż nie został spełniony drugi warunek - świadczący usługę nie jest podatnikiem podatku VAT.


OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY W PRZEDSTAWIONYM STANIE FAKTYCZNYM I PRAWNYM:
W myśl art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) przez import usług należy rozumieć usługi świadczone przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, z tytułu których podatnikiem j est usługobiorca.W przypadku importu usług, podatnikiem podatku od towarów i usług jest polski podmiot, będący usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) nie zawarto definicji "usług". W art. 8 ust. 1 w/w ustawy stwierdzono jedynie, że pod pojęciem "świadczenie usług", rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Generalnie zgodnie z art. 27 ust. 1 w/w ustawy usługi opodatkowane są w miejscu, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę -miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jednak w stosunku do usług związanych z nieruchomościami zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt l ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje na rodzaj usług i nie różnicuje zasad opodatkowania ze względu na podmiot świadczący usługę. Niezależnie od tego, czy świadczący usługę jest podwykonawcą innego podmiotu, czy też bezpośrednio dokona sprzedaży usługi na rzecz inwestora, to miejscem świadczenia usługi jest ten kraj, w którym położona jest nieruchomość. W przedstawionym przypadku mamy do czynienia z usługami świadczonymi poza terytorium kraju, polegającymi na projektowaniu wystroju wnętrza budynku Spółki oraz na wykonaniu projektu dotyczącego renowacji i przebudowy gorzelni Spółki położonej w Polsce. Kryterium rozstrzygającym jest tzw. miejsce świadczenia usługi, czyli w tym przypadku -Polska.
Z uwagi na brzmienie art. 17 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że w przypadku w/w usług określonych w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług usługobiorca jest obowiązany do rozliczenia podatku wówczas, gdy podatek należny nie został rozliczony przez usługodawcę.W związku z powyższym, w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym, podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług będzie polski usługobiorca.

POUCZENIE



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj